Regióny Bratislava

V Karlovej Vsi myslia ekologicky. Pripravujú špeciálny park

Zdroj: FB / Karlova Ves

BRATISLAVA – V parku na Púpavovej ulici v bratislavskej Karlovej Vsi by mali pribudnúť dažďové záhony, kvitnúce trvalky, okrasné trávy i nové stromy. Informuje o tom samospráva, ktorá zdôrazňuje, že pripravený projekt revitalizácie parku je zameraný na udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou. Výsledkom má byť príjemnejšia mikroklíma počas leta.

 

“V duchu koncepcie zadržať čo najviac vlahy priamo na mieste sa chystáme venovať aj tomuto priestoru. S novou kvalitnou výsadbou bude súčasne revitalizované aj detské ihrisko,” informovala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová o investícii vo výške 20 220 eur. Na mieste vysadí samospráva domáce druhy medonosných kríkov, trvaliek a tráv, čím podporí druhovú rozmanitosť. Pozornosť sa pri revitalizácii bude venovať problému so stekajúcou vodou zo svahovitých chodníkov.

“Aby sme dažďovú vodu dostali do podložia a z chodníkov, navrhli sme popri chodníkoch výkopy 20 až 30 centimetrov, ktoré zasypeme makadamom. Vodu využijeme na podložie aj okrasné záhony s kvetinami,” približuje ideu projektu vedúca referátu životného prostredia karloveského úradu Lucia Brezovská.

Výsadbu doplnia aj drevené móla, ktoré prepoja chodník s trávnatou časťou pomedzi okrasnými záhonmi. Súčasťou parku budú i vtáčie búdky, pitné nádoby pre vtáky aj hmyzie domčeky. Celková výmera okrasnej výsadby predstavuje 920 štvorcových metrov. Revitalizácia sa uskutoční po etapách. Karlova Ves na financovanie použije aj grant Bratislavského samosprávneho kraja vo výške 12 500 eur.