V múzeu je zaujímavá výstava. Mapuje športové triumfy Slovenska

BRATISLAVA – Športové triumfy Slovenska je názov fotografickej výstavy, ktorú v utorok otvorili v Slovenskom národnom múzeum v Bratislave. Výber fotografií mapuje historické okamihy a úspechy slovenských športovcov tak, ako ich zachytili fotoreportéri Tlačovej agentúry Slovenskej republiky.

 

Udalosti, snaženie a emóciu zo zápolenia našich reprezentantov na svetových i domácich fórach zachytili agentúrni reportéri cestujúci po celom svete. Vystavených je celkovo 30 fotografií od šiestich fotoreportérov Tlačovej agentúry SR. Výstavu otvárajú zábery z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2001 v Kolíne nad Rýnom, na ktorých po prvý raz v ére samostatného Slovenska fotografovala agentúra našich úspešných hokejistov.

„Od olympijských hier v Salt Lake City v roku 2002 pravidelne mapuje účasť slovenských športovcov na letných aj zimných hrách,“ dodáva vedúci obrazovej redakcie tlačovej agentúry, jeden z autorov a zároveň kurátor výstavy Michal Svítok. Boje o cenné kovy na olympiáde a na ďalších vrcholových športových podujatiach spolu s ním zachytili fotoreportéri Martin Baumann, Milan Kapusta, Ivan Majerský, Pavel Neubauer a Radovan Stoklasa.

Fotografie pripomenú športové idoly, ako sú plavkyňa Martina Moravcová, vodný slalomár Michal Martikán, prvý olympijský víťaz v novodobej histórii Slovenska, najlepší slovenský chodec Matej Tóth či snowboardista Radoslav Židek. „Nechýba unikátna fotografia, ktorá zachytáva moment, keď boli na víťaznom pódiu dve slovenské lyžiarky Veronika Zuzulová a Petra Vlhová, ktorej sa ešte len rozbiehala kariéra,“ poznamenal Svítok k výstave, ktorá prezentuje aj zábery ocenené Slovak Press Photo. V kolekcii sú zastúpení úspešní vodáci, strelci, futbalisti i hokejisti. Svoje miesto tu majú aj džudisti a karatisti, ktorí vybojovali medaily pre Slovensko.

„Obrazová redakcia Tlačovej agentúry SR precestovala za tých 20 rokov minimálne cestu na Mesiac, aby médiám a verejnosti sprostredkovala udalosti. Cesty za športovcami sú niekedy naozaj dlhé a ďaleké, ale za tie dve dekády priniesli veľmi pestrú paletu fotografií, ktoré sú peknou pamäťou doby,“ uzavrel Svítok.

Výstava v sídelnej budove Slovenského národného múzea potrvá do 31. januára 2023.

Viac o téme: fotografie, fotoreportéri, múzeum, SNM, Sport, športovci, TASR, úspech, výstava

Súvisiace články