Regióny Bratislava

V Rusovciach sa bude opäť cestovať do čias Rímskej ríše. Spestrite si víkend bohatým programom

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – V bratislavských Rusovciach sa v sobotu (12. 9.) návštevníci opäť vrátia o niekoľko storočí do minulosti. Konať sa tam bude totiž 23. ročník medzinárodného historického podujatia Rímske hry – Limes Day 2020. Podujatie sa však pre tohtoročnú situáciu súvisiacu s novým koronavírusom a pre opatrenia z toho vyplývajúce vráti do komornej atmosféry Múzea Antická Gerulata Rusovce.

 

Dramaturgia programu je postavená na umeleckých obrazoch a lepšej predstavivosti o fungovaní a obyvateľoch Gerulaty. Prispieť k tomu má aj program Mysteriózne prechádzky po Gerulate. “Kamene z lapidária vyzradia myšlienky navždy zapísané, často len ich fragmenty, o starovekom myslení ľudí, o ich úcte k božstvám na zachovaných kamenných pamiatkach – stélach a votívnych oltároch,” približuje Beáta Husová, vedúca oddelenia komunikácie Múzea mesta Bratislavy (MMB).

Novinkou bude veľké pátranie detí s legionárom Avitom, ktorý reálne žil v Gerulate v 2. storočí nášho letopoču. Pátranie nesie názov Gerulata ukrýva poklad a deti sa počas neho hravou formou dozvedia tie najpodstatnejšie veci nielen o Gerulate, ale aj celej Rímskej ríši. Pripravené sú tri vstupy, a to o 11.00, 14.00 a 16.00 h, v jednej skupine bude môcť byť maximálne 20 detí. Chýbať nebude ani Rímska škôlka.

Podujatie sa začína o 10.00 a potrvá do 20.00 h. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Podujatie obohatí aj virtuálna cyklocesta po rímskych pamiatkach na trase Bratislava, Devín, Hainburg, Bad Deutsch Altenburg, Petronell Carnuntum, Edelstal, Kittsee s konečnou zastávkou v Rusovciach Gerulate. Diváci sa prostredníctvom nej dozvedia zaujímavosti o rímskej hranici Limes Romanus na Dunaji v rámci cezhraničnej cyklotúry, ktorá sa však tentoraz z dôvodov pandémie nemôže uskutočniť so zvyčajnou účasťou cyklistov.

Archeologické výskumy v Rusovciach odkryli podľa dostupných informácií minimálne štyri stavebné etapy datované v 1. až 4. storočí nášho letopočtu a množstvo najrozmanitejších archeologických nálezov. Vojenskou jednotkou v Gerulate od začiatku 2. storočia nášho letopočtu bola jazdecká jednotka ALA I Cannanefatum. Nálezy tehál, ale aj iné pamiatky informujú tiež o prítomnosti ďalších vojenských jednotiek rímskej armády. Najpočetnejšie sú zachované kolky X. légie či XV. légie. Sú tiež doklady o pôsobení jednotiek II. légie, V. kohorty, XVIII. kohorty a I. jazdeckej kohorty lukostrelcov.
Podujatie sa začína o 10.00 a potrvá do 20.00 h.