Regióny Bratislava Ružinov

V Ružinove majú problém: len 60 centimetrov od okien im vyrastie garáž!

Polyfunkčný dom Miletičova 60 - vizualizácia, FOTO: FB/mileticova60

BRATISLAVA/RUŽINOV – Tak toto by ste zažiť nechceli! Predstavte si, že sa nasťahujete do novostavby, zariadite si byt, a po pár týždňoch vám tesne pred jediným oknom začnú stavať stenu až do výšky vášho stropu!  Presne toto zažívajú obyvatelia na Miletičovej ulici 60 v bratislavskom Ružinove.

Na situáciu pred pár dňami upozornil na svojej stránke na sociálnej sieti kandidát na starostu Ružinova, Martin Chren, ktorý obyvateľom poskytuje právnu a odbornú pomoc. V zrekonštruovanom bývalom sídle banky vznikol projekt pod názvom “Miletičova 60, polyfunkčný bytový dom”. Stavba bola povolená kolaudačným rozhodnutím v máji 2017. Dnes v jej priamom susedstve vyrastá nadstavba garáží spoločnosti DOAS. A hoci stavebné povolenie na garáže bolo vydané už v januári 2017, so stavbou začali až teraz, po tom, čo sa v novostavbe domu na Miletičovej predal aj posledný byt.

 

Výsledkom je tak situácia, v ktorej obyvateľov prvého poschodia novostavby bude od vysokej steny budúcich garáží deliť len 60 centimetrov. Keďže na inú stranu okná nemajú, v ich garzónkach zavládne celodenná tma.

Ako pre Ružinovčan.sk povedal jeden z obyvateľov, ktorého meno máme v redakcii: “Očakával som, že dôjde k rekonštrukcii, ale ani vo sne by ma nenapadlo že to bude takto realizované.”

Nešťastný obyvateľ spolu s ostatnými chcú nadstavbu garáží zastaviť a tvrdia, že jej realizácia je úplne odlišná od pôvodného projektu.

O reakciu sme požiadali aj starostu Dušana Pekára, ktorý podpisuje všetky stavebné povolenia v Ružinove. Cez svoju hovorkyňu nám odkázal toto: “V budove „Polyfunkčný objekt Miletičova 60“ sú v zmysle užívacieho povolenia na stavbu na prvom (prízemie) a druhom (1. poschodie) podlaží nebytové priestory pre účel obchodu a služieb a pre administratívne účely, nie bytové priestory. V prípade, že v týchto objektoch niekto býva, či tieto objekty ako bytové prenajíma, či predáva, porušuje platnú právnu legislatívu. A ak sú zapísané v katastri na iný účel ako boli skolaudované, tak je to práca pre NAKA, aby sa pokúsila urobiť poriadok s podvodmi s nehnuteľnosťami.”

Obyvateľ bytového domu, na otázku, ako je podľa neho vôbec možné, že k takejto situácii došlo, reagoval jednoznačne: “Na stavebnom úrade malo dôjsť v prípade kolaudácie k šetreniu a posúdeniu stavby nielen z kancelárie, ale aj na mieste. Nerozumiem, ako mohli byť priestory, kde my bývame, predané na bývanie, ak podľa stavebného úradu to nebolo skolaudované na bývanie. Zároveň nerozumiem tomu, ako je možné, že stavebný úrad dovolil nadstavbu garáží, ak bola skolaudovaná či sa stavia budova na bývanie či polyfunkciu, kde vzdialenosť medzi týmito budovami je len 60 centimetrov.

Obyvateľ, ktorého jediný výhľad bude v  prípade, že sa nadstavba dostavia, len do múru a ventilačných otvorov garáže, si myslí, že najväčšia chyba je na strane stavebného úradu, no pripúšťa, že zavádzali všetci dotknutí.

Galéria
Nadstavba garáží
Nadstavba garáží
Nadstavba garáží
Nadstavba garáží
Nadstavba garáží
navigate_before
navigate_next