Politika Kauzy Regióny Bratislava Domáce Top

Vallo má najdrahšiu kampaň. Financovanie je účelové, sám nedal ani cent

Matúš Vallo, Zdroj: FB Matúš Vallo

BRATISLAVA- Matúš Vallo, jeden z favoritov na post primátora Bratislavy využíva právne kľučky na to, aby obišiel limit na financovanie svojej kampane. Ten má byť zo zákona 250 tisíc eur. V okamihu, ako sa začal k tomuto limitu blížiť, sa objavili takzvané “tretie strany”, ktoré mu pomáhajú tento limit bez problémov obísť. A to o ďalších 120 tisíc eur. Suma sumárum, Vallo minie astronomických takmer 400 tisíc eur na to, sa mohol stať primátorom Bratislavy.

 

Takouto “treťou stranou” môže byť fyzická osoba, fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá je zaevidovaná Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Na voľby do orgánov územnej samosprávy môže takáto tretia strana podľa zákona minúť najviac 25 tisíc eur. Vo Vallovom prípade sa tak objavilo 5 účtov. Všetky sú zaregistrované na Štátnej komisii od 14.septembra do 16.októbra a na každom z nich pristálo 22 až 25 tisíc eur. Peniaze boli následne minuté na kampaň v prospech Matúša Valla.

Spomínaných päť účtov mu rovnako ako najväčšiu časť kampane zasponzorovali rôzni spolumajitelia Esetu.  Miroslav Trnka, Peter Paško a Maroš Grund mu na ne poslali spolu 119 tisíc eur. Účty si na svoje mená zaregistrovali blízki spolupracovníci Matúša Valla, vrátane jeho ženy.

Vallo investoval “dva roky práce a náklady na odbornú prípravu”

Pri kontrole všetkých účtov – vrátane toho hlavného, Glob.sk prišiel na to, že nikde nefiguruje nijaká platba od samotného Matúša Valla. Už v predchádzajúcich článkoch sme informovali o tom, že sa Vallo pokúsil zamlčať časť pôvodu peňazí, ktoré má na svojom transparentnom účte. Ako to je s tretími stranami a jeho vlastným finančným podielom na financovaní pre Glob.sk reagoval takto: “Kampaň financujem v súlade so zákonom, najtransparentnejšie spomedzi všetkých kandidátov. Zákon umožňuje, aby sa na kampani podieľali aj tretie strany, riadne registrované na Ministerstve vnútra s transparentným účtom. Všetky príjmy aj všetky výdavky nájdete na transparentom účte. Do kampane som dal dva roky svojej práce a všetky náklady spojené s mojou odbornou prípravou na kandidatúru.”

Koľko budú nefinančné plnenia, pýta sa Hrčka

Dlhodobý kritik Matúša Valla a jeho programu, favorit na starostu Petržalky Ján Hrčka, v diskusii na sociálnej sieti upozornil ešte na jeden fakt. K sume, ktorá sa dá vyrátať z transparentných účtov, treba podľa neho “pripočítať ešte nefinančné plnenia (kvázi dary), kedy robili za nižšiu ako obvyklú cenu a podobne a dostaneme sa cez 400 000 eur. V kuolároch sa vraví, že trhová cena kampane sa blíži hodnote jeden milión eur, ale tu opäť neviem posúdiť, či je to pravda.”

Diskusia na sociálnej sieti, zdroj: FB/Ján Hrčka

 

Matúš Vallo pritom v januári na začiatku kampane v rozhovore pre .týždeň tvrdil, že v minulých komunálnych voľbách “sa hovorilo o sumách blížiacich sa miliónu za kampaň. To je šialená vec, že milión eur, tak šialené peniaze dá do toho, aby presvedčil ľudí, že ho majú voliť. Ja to chápem, sú to normálne voľby, ale uvedomme si, koľko peňazí ide na to, aby sme znečistili Bratislavu bilboardami.” V rozhovore Matúš Vallo spomínal aj snahu o crowdfundingovú kampaň, ktorá by mala pokryť náklady na bilboardy či tím. Nakoniec dodal: “Som presvedčený, že zoženieme sumu, ktorá nám dovolí byť v tej šialenej kampaňovej atmosfére viditeľnou skupinou.”  

V skutočnosti by bez spolumajiteľov Esetu, ktorí na jeho kampaň zaplatili minimálne 280 tisíc eur, dnes určite nebojoval o možné víťazstvo v bratislavských primátorských voľbách. Tie sa konajú už túto sobotu 10.novembra a očakáva sa tesný súboj medzi súčasným primátorom Ivom Nesrovnalom, nezávislým kandidátom Vašom Mikom a spomínaným kandidátom mimoparlamentných strán Progresívneho Slovensko a Spolu a občianskej skupiny Tím Vallo s podporou iniciatívy Za slušné Slovensko Matúšom Vallom. Jediný, kto by mohol ešte túto trojicu ohroziť je kandidát pravicových strán Ján Mrva.