Regióny Bratislava Domáce Top

Vallo v Bratislave môže vládnuť s koalíciou pravice, Polaček v Košiciach sa musí dohodnúť aj s nezávislými

Jaroslav Polaček, novozvolený primátor Košíc, Zdroj: TASR

BRATISLAVA/KOŠICE – Komunálne voľby priniesli v dvoch najväčších mestách na Slovensku nové mená na primátorskej stoličke. V Bratislave bude najbližšie štyri roky vládnuť Matúš Vallo, v Košiciach Jaroslav Polaček. Pre chod mesta je však okrem osoby primátora dôležité poznať aj rozloženie politických síl v mestských parlamentoch. Ukazuje sa, že bez dohôd nebudú mať noví primátori väčšinu ani v Košiciach ani v Bratislave.

 

Jaroslav Polaček si počas kampane zažil naozaj ťažké a horúce chvíle, kedy kvôli údajnému škandálu v súvislosti s jeho vlastnou rodinou, strácal podporu hneď niektorých politických strán. Nakoniec s čistým štítom v komunálnych voľbách v Košiciach vyhral. Jeho politická sila a mandát z volieb je do istej miery limitovaný tým, ako je obsadené mestské zastupiteľstvo.

Košičania volili do mestského parlamentu 41 poslancov. Z toho len 12 je z rovnakej koalície za akú kandidoval Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS),  štyria poslanci získali mandát za koalíciu OĽaNO, SME RODINA – Boris Kollár, Zmena zdola, DÚ, DS. Štyria poslanci sú za Smer-SD,  jedného poslanca v Košiciach získala mimoparlamentná strana Spolu. Rovnako jedného poslanca má Strana rómskej koalície a regionálna strana Šport do Košíc a na Východ.  Až 18 kandidátov je nezávislých. Z toho 6 by malo byť z pôvodného Polačekovho volebného združenia Fungujúce Košice, preto sa bude na nich spoliehať. Pre funkčné mesto je tak dohoda s rôznymi poslancami nutná, do rozhodovania o meste sa určite zapoja aj nezávislí.

Bratislavský “Tím Vallo” nemá dosť vlastných poslancov, existujú dva hlavné scenáre

Bratislavský magistrát obsadí 45 poslancov. Len 13 z toho kandidovalo za mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu, rovnako ako primátor Matúš Vallo. Široká pravicová koalícia, ktorá vznikla pre komunálne voľby v Bratislave, zložená z KDH, NOVA, OKS, OĽaNO, SaS, SME RODINA – Boris Kollár, Zmena zdola a DÚ získala 15 poslaneckých kresiel. Nezávislý kandidáti získali 17 miest. Vallovi sa tak črtajú dve hlavné možnosti. Alebo sa dohodne s pravicovou koalíciou alebo s väčšou časťou nezávislých kandidátov. To si ale vyžaduje množstvo individuálnych dohôd. Napĺňanie Vallovho plánu tak majú v rukách najmä tí, pre ktorých sú Vallo a jeho poslanci politickou konkurenciou. Matúš Vallo pritom v kampani nešetril kritikou na končiace zastupiteľstvo a primátora Nesrovnala za ich vzájomné hašterenie a rozhádanosť. Bude preto zaujímavé, ako sa s rovnakým problémom popasuje on sám. Pravicová koalícia sa totiž môže rozdeliť do menších klubov. Realita volebného výsledku sa tak môže zraziť s predvolebnými sľubmi, legislatívou a predstavami jednotlivých klubov či mestských poslancov.

Galéria
Na Ústavný súd SR poslali podnet na anuláciu volieb na post primátora Bratislavy. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Matúš Vallo sa stal novým primátorom Bratislavy. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Matúš Vallo sa stal primátorom Bratislavy. Zdroj: TASR
Matúša Vallo počas volebnej noci s podporovateľom spevákom Ivanom Táslerom. Zdroj: Topky/Vlado Anjel
Matúš Vallo hádže svoj volebný lístok do urny. Zdroj: TASR – Michal Svítok
Zdroj: TASR / Marko Erd
Budúci primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (uprostred) počas spoločnej tlačovej besedy koaličných strán, ktorí podporili kandidatúru Jaroslava Polačeka na post primátora mesta Košíc, 11. jún 2018. Zdroj: SITA/Ivan Fleischer
Budúci primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (uprostred) počas spoločnej tlačovej besedy koaličných strán, ktorí podporili kandidatúru Jaroslava Polačeka na post primátora mesta Košíc, 11. jún 2018. Zdroj: SITA/Ivan Fleischer
Budúci primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (uprostred) Zdroj: FB/JaroPolacekKosice
navigate_before
navigate_next