Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Varovanie odborníkov! Je tu vysoké RIZIKO požiarov: Dajte si pozor najmä na TOTO

Vianoce sú sviatkom pokoja, pohody a rodinnej atmosféry. Zdroj: TASR/Dano Veselský

BRATISLAVA – Vianoce patria medzi najkrajšie sviatky roka, ale aj počas nich treba dodržiavať základné pravidlá, aby sa nezmenili na nočnú moru a nestali sa iba nepríjemnou spomienkou. Najväčším rizikom je nielen zábavná pyrotechnika, ale aj osvetlenie stromčekov alebo sviečky na adventných vencoch.

 

Poisťovne každoročne zaznamenávajú v období vianočných sviatkov stovky netradičných poistných udalosti, pri ktorých si každý z nás uvedomí dôležitosť poistenia, či už domácnosti, životného poistenia alebo havarijného poistenia. „Najrizikovejším z vianočných dní je sviatok sv. Štefana, v ktorý sa za posledné roky stalo v priemere 100 poistných udalostí. Najpokojnejším dňom Vianoc je Prvý sviatok vianočný, kedy sa stáva v priemere len 60 poistných udalostí,“ uvádza financnykompas.sk. K tomu aby boli Vianoce naozaj pokojné a bezproblémové je dobré dodržiavať niektoré pravidlá.

  • umiestnite stromček, v bezpečnej vzdialenosti od vykurovacích zariadení a  krbu
  • nezapaľovať na stromčeku sviečky ani prskavky
  • používajte iba certifikované vianočné osvetlenie
  • pri odchode z domu, vždy vypnúť osvetlenie stromčeka
  • adventný veniec majte položený v dostatočnej vzdialenosti od horľavých materiálov ako sú záclony, závesy, ozdoby a podobne
  • sviečky na adventnom venci majte uložené na pevno, aby sa nemohli prevrátiť
  • nenechajte horieť sviečky na adventnom venci, keď odchádzate z domu.

 

Vianoce sú sviatkom pokoja, pohody a rodinnej atmosféry. Zdroj : archív zoznam.sk

Vianočné sviatky sú jedným z najstresujúcejších období roka, kedy je všade zvýšená nervozita, nákupná hystéria, každý sa všade ponáhľa a nik nemá na nič čas. To platí aj v cestovaní a doprave. Chodci vstupujú na cestu bez rozhliadnutia, sú extrémne roztržití, zamyslení. Nervózni vodiči v kolónach vytrubujú, predbiehajú sa hlava nehlava, nedodržujú predpisy, prehliadajú ľudí na prechodoch „Celkový počet dopravných nehôd za rok 2020 bol 11 258, za rok 2021 ich bolo 11 377. S najnižším počtom dopravných nehôd bol Nitriansky kraj a naopak, s najvyšším počtom dopravných nehôd  Prešovský kraj. Za rok 2022 je zatiaľ evidovaných 10 192 dopravných nehôd,“ informuje financnykompas.sk.