Regióny Bratislava Top

VEĽKÁ AKCIA NAKA! Obvinili známe mená “Ak zaplatíte, poskytneme vám ochranu!”

Policajti sledujú podozrivého.
Ilustračné foto: Polícia SR

BRATISLAVA – Elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry zasahujú od skorých ranných hodín na viacerých miestach Slovenska. V sieti elitných policajtov skončil podľa informácií zregiony.sk napríklad bývalý šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla, bývalý námestník daňových kriminalistov Karol Cebo, ale aj bývalý šéf pobočky daňových kriminalistov západ Martin Zmeko a ďalší.

 

Zásah NAKA súvisí s rozsiahlou korupčnou trestnou činnosťou v rámci organizovanej skupiny. Policajti vzniesli obvinenia zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku, za pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Na vrchole skupiny stojí, podľa uznesenia o vznesení obvinenia, bývalý šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla.

Bývalý riaditeľ šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla. FOTO: screenshot TA3
Bývalý riaditeľ šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla. FOTO: screenshot TA3

Podľa najnovších zistení sú medzi obvinenými tiež Marek Máhr z Úradu zvláštnych policajných činností, ale aj syn starostu Dolného Chotára stíhaný pre vraždy František Dora. Jedným z hlavných svedkov, ale aj obvinený v tejto veci je bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník. Celkovo dnes policajti NAKA obvinili v rámci zločineckej skupiny 12 ľudí.

Založenie zločineckej skupiny

Od septembra 2016 až do konca roka 2020 pôsobila podľa vyšetrovateľov zločinecká skupina v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Pôsobili najmä v mestách Galanta, Sereď a Gabčíkovo. Na vrchole zločineckej skupiny mal podľa vyšetrovateľa NAKA stáť bývalý šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla, zaradený v tom čase na riadiacej funkcii Inšpektorátu práce v Nitre. Zločinecká skupina bola podľa policajtov zameraná najmä na “získavanie finančných prostriedkov z rôznej trestnej činnosti,” píše sa podľa našich informácií v uznesení o znesení obvinenia. Členovia skupiny medzi ktorých podľa uznesenia patrí Martin Zmeko, Karol Cebo, Marek Máhr, Juraj Varga, František Dora, Peter Mónosi, či Mário Šrank mali brať úplatky od podnikateľov za poskytovanie “ochrany” pri nelegálnej výrobe cigariet, nelegálnom obchodovaní s pohonnými hmotami, nedovolenom zamestnávaní cudzincov aj ďalších aktivít. “Pričom táto ochrana spočívala najmä v nevykonávaní úkonov v konaniach a v nekonaní rôznych kompetentných úradov,” píšu podľa nášho zdroja  vyšetrovatelia v uznesení s tým, že od vtedajších pracovníkov Kriminálneho úradu finančnej správy a Národnej kriminálnej agentúry unikali informácie, ktorými zakrývali skutky prevažne ekonomického charakteru.

Ak zaplatíte, dáme vám pokoj

Na vrchole zločineckej skupiny mal podľa uznesenia o vznesení obvinenia stáť obvinený bývalý šéf Inšpektorátu práce Róbert Bulla. Ten podľa polície riadil koordinoval usmerňoval a schvaľoval činnosť jemu podriadených a zo svojej pozície rozhodoval, ktorých podnikateľov si vytipujú. Jeho taktiku vyšetrovatelia popísali tak, že na podnikateľov vyvíjal nátlak “že ak nezaplatia, tak im úrady nedajú pokoj a ak zaplatia, tak im bude poskytnutá ochrana.” Bývalý šéf inšpektorátu práce v Nitre ďalej podľa policajtov rozhodoval aj o rozdeľovaní ziskov medzi ďalšími členmi skupiny. V chobotnici zločineckého gangu sa priamo pod Bullom v štruktúre nachádzali podľa zistení kriminalistov Martin Zmeko a Karol Cebo, ktorí mali Bullovi prinášať aktuálne informácie z centra diania a na základe čoho, “Nariadili operatívne rozpracovanie a následnú fyzickú kontrolu a zaistenie účtovných dokladov konkrétnych vytipovaných spoločností,” tvrdia elitní vyšetrovatelia v uznesení, kde tiež stojí, že priamo pod Zmekom a Cebom mal pôsobiť Marek Máhr, v tom čase príslušník Policajného zboru, Juraj Varga, vystupujúci pod prezývkou Hoffer a Miroslav Janeba, ktorí sa osobne kontaktovali s osobami ochotnými poskytnúť úplatky za ich ochranu.