Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÁ ZMENA! RODIČOVSKÝ dôchodok JE SCHVÁLENÝ: Pozrite sa, aké BONUSY môžete dostať

Ilustračne. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Od budúceho roka nastanú v dôchodkoch veľké zmeny. Rodičovský bonus k dôchodku, automatický rast dôchodkového veku či zmeny v predčasnej penzii. Toto všetko schválil parlament v rámci veľkej penzijnej reformy prvého piliera. Novelu už podpísala aj prezidentka.

 

Vďaka novele budú môcť pracujúce deti od januára 2023 finančne pomáhať svojim rodičom, ktorí sú už v penzii. Rodičovský bonus k dôchodku má kompenzovať starostlivosť a investíciu do detí, ktoré sa už v súčasnosti prácou podieľajú na fungovaní štátu. Niektorí dôchodcovia, ktorí majú viac pracujúcich detí, si tak môžu prilepšiť aj o stovky eur. Podmienky sú ale nastavené tak, že iným sa nemusí ujsť nič.

Ide napríklad o dôchodcov, ktorých deti pracujú v ozbrojených zboroch a odvádzajú odvody na výsluhové dôchodky podľa osobitného zákona, dôchodcov, ktorí nemajú deti alebo im deti zomreli, alebo majú deti so zdravotným postihom, ktoré z toho dôvodu nemôžu pracovať, alebo také, ktoré pracujú v zahraničí, či z iného dôvodu nepracujú.

Novelu už podpísala aj prezidentka

Túto problematiku riešila 25. októbra pri podpisovaní novely aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová, podľa ktorej je toto legislatívne opomenutie potrebné v následných legislatívnych krokoch napraviť, najmä so zameraním pozornosti na skupiny dôchodcov s najnižšími dôchodkami.

„Táto novela môže priniesť prilepšenie k dôchodkom veľkej väčšine dôchodcov na Slovensku, ktorí majú vlastné alebo osvojené deti. Rodičovský dôchodok však v sebe nesie aj ideu doposiaľ neoverenú v žiadnej inej krajine na svete a vyvoláva oprávnené obavy z faktických dopadov tohto zákona, na ktoré upozorňovali aj viaceré subjekty, ktoré ma žiadali, aby som zákon nepodpísala,“ skonštatovala prezidentka.

Tieto výhrady však podľa jej slov nepredstavujú rozpor s ústavou, pretože novela ústavy z roku 2020 zaviedla ústavné právo detí prispievať na dôchodky rodičov a neboli teda dôvodom na nepodpísanie zákona. „Ani ďalšie výhrady voči zákonu, napríklad zníženie aktuálnej dôchodkovej hodnoty, nie sú v kolízii s ústavou. Zákon zároveň netrpí ani takými nedostatkami, ktoré by zjavne bránili jeho vykonateľnosti. Zákon je vyjadrením politiky aktuálnej vlády, ktorú ako prezidentka republiky zohľadňujúc parlamentnú formu vlády, rešpektujem,“ dodala hlava štátu.

Vieme, kedy rodič nedostane nič!