Regióny Bratislava Top

VEĽKÁ ZMENA Úrad inšpekčnej služby opradený škandálmi má nového šéfa

Logo Úradu inšpekčnej služby
Logo Úradu inšpekčnej služby. Zdroj: MVSR

BRATISLAVA – Dnešným dňom bol podľa informácií redakcie zregiony.sk do funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby  ustanovený Robert Miko. Ten je tak ako jeho predchodca Martin Mackovič poverený riadením.

 

Na stoličku vo svojej kancelárií zasadol nový riaditeľ presne v deň jeho ustanovenia do funkcie. Teda v piatok 10. decembra 2021. Robert Miko vo svojej funkcii nahradil Martina Mackoviča. Ten sa podľa našich informácií vracia na miesto zástupcu riaditeľa Odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite úradu inšpekčnej služby policajného. Práve z tohto miesta totiž odišiel na pozíciu riaditeľa.

Úrad inšpekčnej služby je doslova opradený škandálmi. Začiatkom júna 2021 totiž priamo z kancelárie odviedli príslušníci elitnej Národnej kriminálnej agentúry v putách vtedajšieho riaditeľa policajnej inšpekcie Adriána Szabóa a obvinili ho z korupcie. Jeho korupčná trestná činnosť mala spočívať “v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne vo výške 20.000 eur”, informoval vtedy hovorca prokuratúry Dalibor Skladan. Szabó najskôr spáchanie trestného činu odmietal. Neskôr sa však priznal a dnes je už právoplatne odsúdený na trojročný podmienečný trest.

Odsúdený bývalý riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó.  ZDROJ: TASR – Pavol Zachar

Do funkcie riaditeľa po zadržanom Adriánovi Szabovi nastúpil 11. júna 2021 Peter Scholtz. Toho po približne troch mesiacoch zadržali vlastní podriadení z Úradu inšpekčnej služby. Scholtza obvinili z pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu marenia spravodlivosti.

Tím, ktorý zadržal Scholtza na začiatku riadila vyšetrovateľka Diana Santusová. Tú z pozície odvolal práve zadržaný Peter Scholtz. Tím Úradu inšpekčnej služby a jeho ľudia sa dostali pod veľkú mediálnu kritiku aj pre zadržanie štyroch elitných vyšetrovateľov NAKA, ktorých neskôr Krajský súd v Bratislave spolu s Petrom Scholtzom prepustil z väzby na slobodu so slovami, že nevidí ani dôvod na ich trestné stíhanie.

V súvislosti s novovymenovaným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby sme zaslali otázky na ministerstvo vnútra. Informácie zregiony.sk potvrdili. plk. JUDr. Ing. Robert Miko  dňom 10.12.2021 zastáva pozíciu zástupca riaditeľa úradu a súčasne riaditeľ útvaru poverený výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie,” prezradili z ministerstva vnútra a dodali. že Nakoľko plk. JUDr. Martinovi Mackovičovi bolo dňom 09.12.2021 zrušené poverenie bol dňom 10.12.2021  vrátený na pôvodnú zastávanú pozíciu zástupca riaditeľa odboru a súčasne vedúci operatívneho oddelenia odboru boja proti korupcii a organizovanej, ktorú zastával pred poverením.”