Regióny Bratislava Top

Veľké FIASKO primátora VALLA: Skoro nikto to nevyužíva, súkromník na tom zarába! Je to SFUŠOVANÁ robota, hovorí expert

Peniaze, Matúš Vallo. Zdroj: Pixabay, TASR
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, TASR

BRATISLAVA – Parkovacia politika hlavného mesta vytláča autá čoraz viac mimo centra. Riešením pre šoférov sú takzvané P+R (záchytné) parkoviská. Ako však poukázali Hospodárske noviny, mnohé sú slabo využité, ba dokonca zívajú prázdnotou.

Aktuálne v Bratislave nájdeme sedem záchytných parkovísk, ktoré prevádzkuje hlavné mesto. Ráno tam auto zaparkujete a do práce sa odveziete MHD. Vyhnete sa kolónam, ušetríte čas a nemáte problém nájsť voľné parkovacie miesto v centre. Nie všade sa to však stretlo s úspechom. Najzreteľnejšie to vidieť na parkovisku v Rači na Komisárkach, kde aj po jeden a pol roku je jeho obsadenosť zhruba len na 20 až 30 percentách. Čo je za tým, že Komisárky zívajú prázdnotou?

Sfušované parkovisko, za ktoré mesto platí súkromníkovi

Dôvodov je podľa odborníkov hneď niekoľko. Analytik dopravy Jozef Drahovský pre HN poukázal na zlú dostupnosť do centra. Jednak zastávka električiek je vzdialená asi päť minút chôdze, čo môže niekoho odradiť, navyše, električkou to do centra trvá ďalších 28 minút.

Odborník na MHD Martin Fundárek pri kritike zvolil ostrejší slovník a upozorňuje na to, že na parkovisko sa zo smeru z Pezinka dostanete len výraznou okľukou. „Parkovisko na Komisárkach bolo sfušované a tam vidím aj dôvod jeho slabej obsadenosti. Ak by tam bola cesta rozšírená o odbočovací pruh, mohlo by byť využívané viac,“ podotkol odborník.

Ako poukazujú HN, Komisárky vynikajú nielen tým, že sú takmer prázdne. Zároveň ide o jediné z mestských parkovísk, za ktoré magistrát platí súkromníkovi. Vlani firme Obchodná Development s nemecko-rakúsko-slovenským pozadím vyplatili 134-tisíc eur.

Pribudne aj parkovací dom

Slabo využité sú však aj ďalšie mestské parkoviská. Pri Cintoríne Vrakuňa býva obsadená iba tretina až polovica miest, podobne je na tom plocha na juhu Petržalky, na Jasovskej. Podľa Fundáreka by sa takéto parkoviská mali zriaďovať najmä v blízkosti električky.

Mesto plánuje plánuje v tomto roku otvoriť ďalšie P+R parkoviská. A to pod Prístavným mostom, v lokalite Lanfranconi Sever, ZOO a Zlaté piesky. Ďalšie miesta majú vzniknúť aj na Mlynských nivách a parkovací dom v Janíkovom dvore.