VEĽKÉ NEJASNOSTI okolo futbalistov FK Senica. VYHODILI Záhorákov účelovo a na objednávku z Fortuna ligy?

BRATISLAVA – V slovenskom futbale začína byť poriadne dusno. Z najvyššej súťaže totiž nedobrovoľne odchádzajú hneď dve mužstvá. O licenciu prišiel nielen piaty tím po nadstavbe ŠKF ORION TIP Sereď, ale účastníkom Fortuna ligy nebude ani jej dlhoročný a tradičný účastník FK Senica. 

 

Klub zo Záhoria totiž neuspel s odvolaním u Odvolacieho orgánu licenčného konania Slovenského futbalového zväzu. Ďalší postup bude riešiť Prezídium Únie ligových klubov na svojom riadnom zasadnutí v stredu 1.júna.  „Futbalový klub Senica sa odvolal voči rozhodnutiu Prvostupňového orgánu licenčného konania, ktorý neudelil Senici licenciu pre súťažný ročník Fortuna ligy 2022/23. Odvolací orgán licenčného konania Slovenského futbalového zväzu v piatok 27. mája zasadol a rozhodol o neudelení licencie pre Senicu. To znamená, že klub nemôže v sezóne 2022/23 hrať najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž Fortuna ligu a ani druhú najvyššiu ligu,“ informoval oficiálny portál Fortuna ligy.

Vzniknutú situáciu musí teraz vyriešiť Únia ligových klubov. „Situáciu ohľadom Senice intenzívne sledujeme. Prijali sme dnes informáciu od nezávislého orgánu, ktorým je Odvolací orgán licenčného konania. O ďalšom postupe rozhodne v zmysle Súťažného poriadku Prezídium Únie ligových klubov, ktoré má plánované riadne zasadnutie budúci týždeň v stredu,“ uviedol výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák pre web fortunaliga.sk.

 

FK Senica nebude v budúcej sezóne účastníkom futbalovej Fortuna ligy. Nedostala licenciu. FOTO TASR – Lukáš Grinaj

„Pre nesplnenie požiadaviek infraštruktúrnych (štadión pre domáce stretnutia) a finančných licenčných kritérií (ročná účtovná závierka, záväzky po lehote splatnosti voči iným futbalovým klubom a vlastným zamestnancom, finančné informácie do budúcnosti). Odvolací orgán licenčného konania rozhodol potvrdiť rozhodnutie Prvostupňového orgánu licenčného konania a neudeliť klubu FK Senica, a. s. licenciu pre štart vo Fortuna lige a klubových súťažiach UEFA v licenčnej sezóne 2022/2023. Klub v odvolacej dokumentácii nepreukázal, že odstránil dôvody, ktoré viedli k neudeleniu licencie v prvostupňovom konaní,“ píše sa v Úradnej správe SFZ č. 45 zo dňa 27. mája.

Senica bola súčasťou najvyššej slovenskej futbalovej ligy nepretržite od sezóny 2009/2010. Dvakrát sa stala vicemajstrom ligy a dvakrát hrala finále Slovenského pohára. V uplynulej sezóne obsadila 10. priečku a vyhla sa zostupu, napokon však licenciu na ďalší ročník nedostala. V najvyššej súťaži by ju mohol nahradiť tretí tím II. ligy MFK Skalica. Najvyššiu súťaž opúšťa aj posledný tím tabuľky FK Pohronie, namiesto neho sa medzi elitu vracia FK Železiarne Podbrezová v pozícii víťaza II. ligy.

 

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Keďže situácia okolo Senice je zvláštna a nejasná požiadali sme o informácie aj Slovenský futbalový zväz, za ktorý nám poslala vyjadrenie riaditeľa PR Slovenského futbalového zväzu Monika Jurigová.

Klubu FK Senica nebola udelená licencia na ďalší ročník FORTUNA ligy, z akého dôvodu?

O udelení licencie rozhodujú výlučne licenčné orgány a dnes (v piatok 29.mája, poznámka redakcie ) zasadá odvolací orgán licenčného konania, nakoľko  prvostupňový orgán licenčného konania klubu FK Senica 29. apríla 2022 licenciu neudelil.

Údajným problémom má byť údajná dlhodobá insolventnosť klubu a dlhy, aj napriek tomu, že po vstupe nového investora sa finančná situácia FK Senica stabilizovala, dlhy voči hráčom, realizačnému tímu aj klubovým zamestnancom klubu sa postupne vyrovnávali a vyrovnávajú. Eviduje futbalový zväz podlžnosti voči hráčom, trénerom a realizačnému tímu, ak áno v akej výške a za aké obdobie?

Klub sa v stanovenej lehote odvolal, doplnil a predložil dokumenty, o ktorých bude odvolací orgán licenčného konania rokovať a posudzovať ich.

Prečo bola udelená licencia klubu FK Senica pred sezónou 2021/2022, keď pod vtedajším majiteľom pánom Dudom mala Senica ďaleko väčšie dlhy a dlhodobé finančné problémy?

Členovia licenčných orgánov sú viazaní mlčanlivosťou a ku konkrétnym dôvodom neudelenia licencie sa nemôžu vyjadrovať.

 

Vľavo hráč Trnavy Martin Škrtel a Senice Abdoulaye Ouattara v semifinále Slovnaft Cupu FK Senica – FC Spartak Trnava. ZDROJ: TASR – Lukáš Grinaj

Spomína sa aj osobná intervencia prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika v neprospech klubu FK Senica k odobratiu licencie na Fortuna ligu 2022/2023. Môže sa Ján Kováčik alebo Slovenský futbalový zväz vyjadriť k týmto podozreniam a informáciám?

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik nie je členom ani jedného licenčného orgánu, o udelení licencií nemôže žiadnym spôsobom rozhodovať. Ani v minulosti sa k záležitostiam s pridelením licencií nevyjadroval a nie je žiaden relevantný dôvod, aby tak urobil teraz, keďže nemá na túto problematiku žiaden dosah.

Ak licenciu FK Senica nedostanete bude ich náhradníkom Komárno, Košice alebo Skalica?

Dnešné rozhodnutie odvolacieho orgánu licenčného konania bude konečné a nie je možné sa voči nemu odvolať. Licenčné orgány nerozhodovali a nerozhodujú o účastníkoch jednotlivých ligových súťaží. Znamená to, že ani v prípade definitívneho neudelenia licencie FK Senica  nemá opodstatnenie komentovať a už vôbec nie určovať zaradenie ktoréhokoľvek klubu do súťaže, spadajúcej pod Slovenský futbalový zväz respektíve Úniu ligových klubov. V tomto prípade je to v plnej kompetencii Únie ligových klubov.

 

Senica nedostala licenciu a vo Fortuna lige končí. ZDROJ: TASR

Zaujímal nás aj názor mesta Senica, ktoré je menšinovým vlastníkom futbalového štadióna a futbalová liga bola pre mesto aj celý región významnou reklamou. „Nelichotivú situáciu okolo FK Senica prirodzene priebežne sledujeme a evidujeme aj piatkové (27. máj 2022) rozhodnutie odvolacieho orgánu neudeliť klubu FK Senica licenciu pre štart vo Fortuna lige a klubových súťažiach UEFA v sezóne 2022/2023. Vo vyjadrení Slovenského futbalového zväzu k neudeleniu licencie sa ako dôvod uvádzajú nesplnené infraštruktúrne požiadavky a finančné kritériá – ako sú záväzky po lehote splatnosti voči iným futbalovým klubom a vlastným zamestnancom. V tejto súvislosti očakávame zadefinovanie postoja akcionárov,“ povedala Tatiana Moravcová, hovorkyňa mesta Senica.

Ale čo v prípade, že z klubu odíde aktuálny hlavný akcionár a sponzor klubu? Bude mesto Senica finančne v plnej miere podporovať FK Senica v ďalšej sezóne? „Mesto Senica v minulosti iniciovalo a bolo účastné niekoľkých rokovaní s akcionármi klubu. Záujmom mesta je, aby v Senici futbal ostal a takisto, aby ostala zachovaná činnosť Futbalovej akadémie FK Senica. V uplynulých rokoch plynula do štruktúr FK Senica pravidelná finančná podpora z mestského fondu PRO Senica – vlani v objeme 80 tisíc eur na mládežnícky futbal a úhradu energií, rovnaký objem bol schválený aj pre rok 2022,“ dodala Tatiana Moravcová.

 

Senica nedostala licenciu a vo Fortuna lige končí. ZDROJ: TASR

 

Oslovili sme aj futbalový klub FK Senica a jeho spolumajiteľa Petra Hasoňa. Po jeho vyjadreniach budeme článok aktualizovať.

 

 

Viac o téme: dlhy, financie, Fortuna liga, futbal, investor, licencia, odvolanie, Senica, Slovenský futbalový zväz, štadión, Únia ligových klubov

Súvisiace články