Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ VAROVANIE Agresívny ZABIJAK sa blíži k Slovensku! NAPÁDA tých najzraniteľnejších

Ilustračná foto. Foto: SHUTTERSTOCK, FB

SLOVENSKO – Len prednedávnom sme vás informovali o extrémne útočných komároch, ktoré sa z diaľky blížia na Slovensko a už tu máme ďalšiu veľkú hrozbu. Obávaný zabijak sa momentálne nachádza v Nemecku a podľa odborníkov je možné, že zavíta aj na Slovensko.

 

Sršeň ázijský sa stal veľkou hrozbou pre viaceré európske štáty. Podľa najnovších informácií jeho zvýšený výskyt pozorujú v Nemecku, kam prišiel z Francúzka, čo už je neďaleko aj nášho územia. Podľa Slovenského zväzu včelárov je tak možné, že tento obávaný zabiják zavíta aj k nám. “Riziko výskytu sršňa ázijského v našich končinách tu bude stále. Momentálne sa na Slovensku, našťastie, nevyskytuje. Ak by však k tomu reálne došlo, pre včelárov by to znamenalo definitívny koniec,” uviedol Slovenský zväz včelárov.

Tento druh sršňa je síce menší a pre človeka menej jedovatý ako náš domáci druh, avšak v úľoch môže včelárom spôsobiť hotovú katastrofu. Sršeň ázijský totiž dokáže len za jeden deň zožrať stovky včiel.

„Ázijského sršňa Vespa velutina zaznamenali v južnom Francúzsku prvýkrát v roku 2004. Jediná kráľovná sa do krajiny pravdepodobne dostala s keramikou z Číny. Odtiaľ sa potom sršeň rozšíril do Talianska, Belgicka, Švajčiarska a do Veľkej Británie,“ uviedol vedúci nemeckého Ústavu pre včelárstvo vo Veitshöchheime Stefan Berg pre Bayerischer Rundfunk.

Ako ďalej vysvetľuje, u nás tvorí včela medonosná približne päť percent potravy sršňa obecného, v prípade druhu Vespa velutina je to však až 85 percent. Je to veľmi zákerný lovec, ktorý si svoju korisť odchytáva priamo pri úle. Na včely číha schovaný, zatiaľ čo prilietavajú do svojho úľa.

„Na rozdiel od nášho pôvodného sršňa je schopný zostať vo vzduchu ako vrtuľník,“ vysvetlila členka Drážďanského zväzu včelárov Marion Loeper pre Tag 24.

Pre človeka je však nebezpečenstvo, čo sa týka jedu, menšie. „Sila jedu ázijských sršňov je výrazne menšia, než u nášho domáceho druhu,“ dodala Loeper.