Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ VAROVANIE METEOROLÓGOV. Prichádza mimoriadne silný vietor, od pondelka sa bude prudko ochladzovať

Na Slovensku sa pripravte na silný vietor. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Na západnom Slovensku, v okrese Poprad a na horách severného a stredného Slovenska môže v nedeľu fúkať silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav zvýšil počas nedele výstrahu pred vetrom na horách z prvého na druhý stupeň. Varovanie sa týka okresov Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno.

 

Zvýšená výstraha platí až do večerných hodín. Vietor môže v nárazoch dosiahnuť 130 až 145 kilometrov za hodinu. Prvý stupeň výstrahy pred vetrom platí až do nočných hodín pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj. Vietor môže v týchto lokalitách v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. Varovanie pred snehovými jazykmi a závejmi vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre Žilinský, Banskobystrický a Prešovský kraj.

Takáto rýchlosť vetra podľa Slovenský hydrometeorologický ústav predstavuje potenciálne nebezpečenstvo a môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Aj na horách v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji bude fúkať silný vietor. Nad pásmom lesa môže miestami dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 75 a krátkodobo v nárazoch 110 až 125 kilometrov za hodinu. Takýto silný vietor je podľa meteorológov  potenciálnym nebezpečenstvom najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo. Slovenský hydrometeorologický ústav varuje aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov na cestách Žilinského, Banskobystrického a Prešovského kraja.

 

Východ a sever krajiny sužujú poľadovica, snehové jazyky a záveje. ZDROJ: TASR / Roman Hanc

Na začiatku týždňa sa však počasie v našej oblasti opäť zmení. “Počasie ovplyvní postupujúci studený front, za ktorým sa dostaneme do chladného severného a vlhkého prúdenia. To prinesie predovšetkým do severných okresov Slovenska sneženie, ktoré na severných náveterných stranách hôr môže byť aj trvalejšie. Na celom území sa v posledné dni pred Vianocami začne prudko ochladzovať. Nočné teploty budú klesať až k -15 °C, pričom počas dňa nás čaká slabý celodenný mráz. Nad nulu sa teploty dostanú len v najteplejších regiónoch nášho územia,” informuje imeteo.sk.