Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Veľké varovanie! V niektorých oblastiach hrozia povodne

Čičmany
V niektorých oblastiach Slovenska hrozia povodne. ZDROJ: internet

SLOVENSKO – Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje v niektorých oblastiach SR na možný výskyt povodne. Výstraha sa týka najmä okolia Košíc a Michaloviec i okresu Lučenec. Vydané sú výstrahy prvého a druhého stupňa.

 

Stredný stupeň výstrahy platí v okrese Michalovce a v okrese Trebišov s výnimkou povodia rieky Roňava. Slovenský hydrometeorologický ústav v tejto oblasti očakáva mierny vzostup vodnej hladiny na toku Bodrog, na vodných tokoch Chlmec a Latorica majú pretrvávať vysoké vodné stavy, zodpovedajúce stupňu povodňovej aktivity.

Najnižší stupeň hydrologickej výstrahy sa týka okresov Košice-okolie a Lučenec. “Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej a hydrologickej situácie budú na vodnom toku Torysa naďalej pretrvávať vodné stavy, zodpovedajúce stupňu povodňovej aktivity,” priblížil Slovenský hydrometeorologický ústav.

Vzhľadom na nasýtenosť povodia, spadnuté zrážky a topenie sa snehu predpokladá Slovenský hydrometeorologický ústav na ľavostrannom prítoku horného Ipľa – Suchá, v profile Prša, pretrvávanie vysokých vodných stavov. “Dôvodom je znížená prietočnosť koryta,” spresnil ústav.

Vývoj hydrologickej situácie na vodných tokoch bude priebežne aktualizovaný. Výstrahy sú zatiaľ vydané do sobotného (16. 12.) rána.