Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ ZMENY v roku 2023! Ruší sa dôchodkový STROP: Budeme PRACOVAŤ až do 70-tky?

Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2

SLOVENSKO – V súčasnosti sa každý rok zvyšuje dôchodkový vek o 2 mesiace a podľa legislatívy by sa malo zvyšovanie dôchodkového veku zastaviť na veku 64 rokov. Od 1. januára 2023 však vstupuje do platnosti nový zákon o sociálnom poistení, ktorý by tabuľku odchodu do dôchodku mala nahradiť stredná dĺžka života. 

 

„Hoci je dôchodkový strop zakotvený v ústave od roku 2019, opäť je potrebná zmena a to z praktického hľadiska,“ tvrdí finančný odborník Martin Tomčala na svojej stránke. „Populácia Slovenska starne, dožívame sa čoraz vyššieho veku a ľudia v produktívnom veku nedokážu odviesť do Sociálnej poisťovne toľko financií, aby bolo možné zabezpečiť dôchodky všetkým dôchodcom. Zrušenie dôchodkového stropu znamená, že vďaka pomalému a pravidelnému zvyšovaniu dôchodkového veku až k hranici 70 rokov, bude pre štát udržateľnejším variantom, ako podporovať dôchodcov aj naďalej.“

Ako vyplýva z nového zákona, pre osoby narodené v roku 1967 a neskôr sa bude dôchodkový vek vypočítavať na základe zmien strednej dĺžky života. Čo to znamená v praxi?

Pod strednou dĺžkou života rozumieme priemerný počet rokov pri nezmenených úmrtnostných pomeroch. Ovplyvňujú ju rôzne faktory, pričom môže ísť o úroveň života, vojenský stav štátu a prostredie. Stredná dĺžka života tak nie je konštantná a určuje sa osobitne pre ženy a mužov. Trend rastu strednej dĺžky života sa od deväťdesiatych rokov predlžoval, no pre pandémiu a s ňou spojený nečakaný nárast úmrtí sa zmenil.

“Hoci sa opäť počíta s trendom rastu strednej dĺžky života z dlhodobého hľadiska, pre neočakávané situácie sa môže dôchodkový vek zvyšovať aj znižovať. Všetko teda bude závisieť od aktuálnej situácie a jej vývoja, no predpokladá sa jeho zvyšovanie o 1 až 2 mesiace ročne,” tvrdí Tomčala.

Sociálna poisťovňa tiež po novom bude môcť priznať nárok na predčasný dôchodok najskôr dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku, a to ak dosiahne sumu niečo cez 375 eur. Nárok však môže vzniknúť aj po 40 odpracovaných rokoch.

Podľa poisťovne môže predčasný starobný dôchodok pomôcť osobám, ktoré tesne pred dovŕšením dôchodku prišli o prácu s tým, že možnosť nájsť si novú je málo pravdepodobná. Pomôže však aj tým, ktorí si prácu dlhodobo nedokážu nájsť a nemajú iné možnosti riešenia svojej ekonomickej situácie.