Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÉ ZMENY v zdravotníctve: Chcete ísť na PN-ku? TOTO vám to skomplikuje!

Ilustračné. ZDROJ: pixabay.com

Okrem Dagmary, ktorá nesúhlasí s elektronickou PN, má obavy z nového systému aj Igor, ktorý bol spočiatku z tejto elektronickej formy nadšený.  „Najprv som si myslel, že je to perfektný nápad, veď to uľahčí prácu aj lekárom, aj nám, keďže sa nemusíme trepať s niekoľkými papiermi z čakárne. Potom mi však bolo povedané, že ak by som potreboval dodatočne vystaviť PN, tak to nebude možné. To si úprimne neviem predstaviť,“ hovorí.

Sociálna poisťovňa si však uvedomuje, že systém ePN ešte nemá vychytané všetky muchy. “Vnímame, že na strane zdravotníkov nie všetci lekári sú pripravení na vystavovanie ePN a keďže uvedené výzvy je potrebné  riešiť v rezorte zdravotníctva, komunikujeme s Ministerstvom zdravotníctva SR, ktoré na riešeniach a príslušných legislatívnych zmenách pracuje. Sociálna poisťovňa tiež pamätá na tých, ktorým je elektronizácia služieb vzdialená: v prípade záujmu môžu požiadať svojho ošetrujúceho lekára, aby im vytlačil tzv. Odpis ePN, na ktorom budú mať uvedené údaje zo svojej ePN,” hovorí vedenie.

Poisťovňa: Stačí mať občiansky preukaz

Ďalší občania sa pre zmenu obávajú dostupnosti signálu. „Tak neviem, tá nová PN-ka elektronická, to bude problém. Ja žijem v oblasti, kde máme veľmi slabý internetový signál, ak ma vypíše doktorka v meste a ja potom prídem domov, budem sa len zbytočne zdržiavať. A čo ak príde kontrola a nebudem mať práve vtedy signál? Tak to mi potom zrušia peniaze?,“ pýta sa Juraj, ktorý už desiatky rokov dochádza do práce z malej obce pri Košiciach.

Na jeho otázku odpovedala sociálna poisťovňa jednoznačne. “Poistenec sa nemusí spoliehať na internetový signál. V prípade kontroly dodržiavania liečebného režimu mu na preukázanie sa pracovníkom Sociálnej poisťovne postačuje občiansky preukaz,” vysvetľuje.

Čo ePN vlastne je?

Elektronická PN (ePN) je nová služba, ktorá nahrádza 5-dielne papierové tlačivo potvrdzujúce práceneschopnosť. Ide výlučne o elektronickú komunikáciu medzi lekárom, Národným centrom zdravotníckych informácií, Sociálnou poisťovňou, poistencom a zamestnávateľom.

Zavedenie elektronického potvrdzovania dočasnej PN má významne znížiť administratívne zaťaženie poistencov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zamestnávateľov, ako aj Sociálnej poisťovne. Celý proces má byť v čo najväčšej možnej miere digitalizovaný medzi jednotlivými zainteresovanými subjektmi, a má nahradiť momentálne používané tlačivo v papierovej podobe.