Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

VEĽKÝ PREHĽAD Banky poriadne pritvrdili! Zvýšili POPLATKY za služby, TOTO by ste mali vedieť

Banky upravili poplatky pri účtoch alebo pri platobných kartách. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – V krátkom prehľade sa dozviete všetko podstatné. Nielen to, ako banky upravili svoje cenníky, ale aj to, ktoré služby boli zrušené či upravené. A čo by ste mali vedieť o kreditných kartách?

 

Ako informuje financnykompas.sk, výhody platobnej karty sú široké a vo veľkom uľahčuje život, každému kto ju má. Okrem toho, že slúžia na úhradu bežných výdavkov, výberu hotovosti z bankomatov či rýchlych peňazí pri preklenovacom období, sa používajú aj na realizovanie bezpečných platieb a nákupov na dovolenke. Takisto povolené prečerpanie môže byť cestou k ľahkému životnému štýlu, čo môže spôsobiť neželané zadĺženie. “Zlé používanie kreditnej karty totiž väčšina ľudí rieši novým spotrebiteľským úverom aj keď s nižším mesačným zaťažením pre našu peňaženku. Ak chcete správne používať kreditnú kartu, musíte dodržiavať disciplínu v tom, koľko peňazí môžete minúť. Nie je to iba o tom poznať parametre vrátane bezúročného obdobia, ale najmä nemíňať viac ako by sme míňali bez kreditky,” konštatuje financnykompas.skZároveň dodáva, že ak sa rozhodnete používať kreditné karty je dobré vedieť, že peniaze, ktoré využívate patria banke, nie sú to vaše peniaze a budete ich banke musieť vrátiť.

“Úrokové sadzby sú oproti klasickým spotrebným úverom nevýhodné, pohybujú sa od 11 % p. a. až po 25 % p. a., pričom čerpanú sumu, ktorá je ohraničená maximálnym limitom, môžete splácať buď pravidelnými mesačnými splátkami, alebo jednorazovo mimoriadnou splátkou vyplatíte celú požičanú sumu.” Ale kreditné karty majú aj svoje výhody, a to najmä v zahraničí. “Ak budete v zahraničí platiť kreditnou kartou, získate lepší kurz ako keby ste platili v hotovosti. Je to spôsobené tým, že v zahraničí používajú vyššie výmenné kurzy, zatiaľ čo pri platbe kartou sa o kurzovú výmenu postará vaša domáca banka. Tá pri platbe použije svoj aktuálny kurz k danému dňu. Čo sa určite neoplatí pri kreditnej karte, je výber z bankomatu, kedy poplatky môžu byť aj vo výške desiatok eur a to aj v prípade, že vyberáte z bankomatu vašej banky,” zdôrazňuje portál.

 

Banky upravili poplatky pri účtoch alebo pri platobných kartách. ZDROJ: archív zoznam.sk

Pri používaní platobných kariet je dobré vedieť či môžete využívať a za akých podmienok bezúročné obdobie. To je počet dní, ktoré vám banka dáva na splatenie dlžnej sumy z kreditnej karty bez toho, aby ste jej platili úrok za požičanie jej peňazí. “Ak včas vyrovnáte požičané peniaze z kreditky v bezúročnom období, ušetríte na úroku. Bezúročné obdobie sa väčšinou začína počítať od začiatku mesiaca a viaže sa na fixný dátum splatnosti. Dĺžku bezúročného obdobia ovplyvňuje počet dní v mesiaci. Zvyčajne sa toto obdobie pohybuje v rozmedzí 45-55 dní,” dodáva financnykompas.sk.  Nezabudnite, že na kreditnej karte nie sú finančné prostriedky klienta, ale banky, jej použitím si klient od banky berie krátkodobý úver, ktorý musí splácať jednorazovo alebo postupnými splátkami. Kreditka sa nevydáva sa automaticky, klient musí o jej vydanie požiadať a banka rozhodne, či ju vydá a pokiaľ áno, tak aj o tom s akým úverovým rámcom.