Regióny Bratislava Top

VEĽKÝ PROBLÉM s diviakmi v Bratislave! Mesto vie, kde sa zdržujú najviac: Vyzývajú občanov

Veľký lov na diviaču zver.
Diviaky. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Bratislavská mestská časť Karlova Ves už dlhšiu dobu eviduje obrovský problém s diviakmi. Zvieratá sa voľne pohybujú po meste a ľudia opakovane videli obrovskú skupinu diviakov, ako kráča po hlavnej ceste či pod balkónmi bytoviek. Mesto preto začalo okamžite konať a prijali viaceré opatrenia, aby zmenšili množstvo diviakov. Vyzývajú preto majiteľom niektorých pozemkov, aby si ich vyčistili.

 

Už niekoľkokrát sme vás informovali o obrovských skupinách diviakov, ktoré sa voľne pohybovali po bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. „Vyskytujú sa tu už pár mesiacov, ale v poslednej dobe chodia stále ďalej medzi paneláky,“ priblížil v tom čase pre zregionu.sk jeden z obyvateľov, ktorému sa podarilo zachytiť na video niekoľko diviakov, ako sa prechádzajú popod balkóny obytnej bytovky. Ľudia tak na niektorých miestach majú strach vôbec vyjsť z domu.

Situácia okolo diviakov nie je ľahostajná ani kompetentným z mesta, ktorí už nejakú dobu počúvajú od ľudí upozornenia, kde sa divoká zver nachádza. “Výskyt diviakov zaznamenali v posledných dňoch viacerí obyvatelia zo Starých gruntov, Hlaváčikovej ul., Veternicovej či Hany Meličkovej. Výskyt diviačej zveri je na základe rozhodnutia regionálnych hygienikov možné hlásiť prostredníctvom e-mailu sekretariat-ur@svps.sk,” poznamenali.

Cieľom je znížiť počet diviakov, zavádzajú sa opatrenia

Aj preto sa rozhodli pristúpiť k opatreniam, ktoré zmenšia množstvo diviakov. Najväčším problém sú podľa mesta neobývané pozemky, o ktoré sa majitelia nestarajú. “Často sú práve takéto plochy vhodným úkrytom pre diviačiu zver,” informovali Všetkých majiteľov takýchto súkromných lokalít preto žiadajú, aby bezodkladne vyčistili svoje pozemky a znemožnili tak diviakom pobyt na nich.

Populáciu diviakov sa pokúšajú znížiť aj odstrelom. “Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, zároveň vydal verejnú vyhlášku o mimoriadnom povolení lovu aj na nepoľovnej ploche v katastri Karlovej Vsi. Celoročné povolenie bez počtu obmedzenia na kusy udelil pre kategórie diviak lesný, diviačica, lanštiak a diviača. Povolenie k mimoriadnemu lovu dostali Poľovnícka spoločnosť Devínska Kobyla a mestská príspevková organizácia Mestské lesy v Bratislave,” poznamenali.