Regióny Bratislava

Vianoce sa blížia: Na Hlavnom námestí v Bratislave už postavili stromček, začína sa s výstavbou vianočných trhov

Na Hlavnom námestí v Bratislave už stojí 12-metrový vianočný stromček. ZROJ: TASR

BRATISLAVA – Na Hlavnom námestí v Bratislave už stojí vianočný stromček. Je to 40 rokov starý, 12 metrov vysoký smrek pichľavý. Do centra mesta ho v stredu doviezli od darcov z mestskej časti Karlova Ves zo Sološnickej ulice. Potvrdili z Mestských lesov v Bratislave.

 

Strom bol v Karlovej Vsi spílený, pretože už nemal priestor na rast a vytláčal múrik. Do centra mesta vozia vianočný stromček každoročne v predstihu. Neskôr by to pre postupnú prípravu vianočných trhov, inštaláciu stánkov či pódia nebolo možné. Vyzdobia ho neskôr a rozsvietiť ho majú počas otvorenia trhov, ktoré sa podľa ich organizátora Bratislavského kultúrneho a informačného strediska začnú 25. novembra a potrvajú do 22. decembra. “V starej Bratislave bol symbolom nielen Vianoc, ale i ľudskej spolupatričnosti, ktorú miestni vnímali ako hlavné posolstvo sviatkov,” podotýka Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board.

“Strom rástol v predzáhradke rodinného domu vo vyvýšenom záhone, ktorý začal vytláčať svojou koreňovou sústavou. Na mieste nemal vhodné podmienky na svoj ďalší rast, strom strácal na stabilite,” informovala hovorkyňa hlavého mesta Dagmar Schmucková. Každý rok Mestské lesy v Bratislave vyberajú podľa jej slov na účel vianočného stromčeka také stromy, ktoré by majitelia z rôznych dôvodov museli tak či tak vyrúbať. K výzdobe stromčeka dôjde tesne pred otvorením mestských vianočných trhov, ktoré sa budú konať od 24. novembra do 22. decembra. “Slávnostné otvorenie Bratislavských Vianoc spolu s rozsvecovaním vianočného stromčeka na námestí aj s kultúrnym programom bude 25. novembra podvečer,” podotkla Schmucková.

 

Do hlavného mesta sa tento rok vrátia tradičné vianočné trhy. Zdroj: Peter KorčekNa Hlavnom námestí a Františkánskom námestí tak po pandemickej prestávke môžu ľudia opäť zažiť vianočnú atmosféru. Vychutnať si vianočné nápoje, jedlá či kúpiť darčeky. Chýbať nebude Vianočný les či sprievodné kultúrne podujatia. “Adventný čas po niekoľkoročnej prestávke opäť spestria vianočné trhy a sprievodný program,” pozýva mestská organizácia Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board. Hlavné námestie bude zároveň patriť aj celomestským vianočným trhom. Vianočne ladený program bude pripravený na Františkánskom námestí. Piatky a soboty budú patriť koncertom, nedele rodinám s deťmi. Na Primaciálnom námestí sa budú môcť návštevníci opäť poprechádzať po Vianočnom lese. Do jeho prípravy sa opäť zapoja bratislavské základné a základné umelecké školy. Adventný program sa bude konať aj v Koncertnej sieni Klarisky. Vianočné trhy či tematický program plánujú aj viaceré mestské časti.