VIDEO Senecký okres pod paľbou zlodejov. Netradičný modus operandi vás ŠOKUJE

SENEC – Senecký okres už niekoľko týždňov mátajú zlodeji. Ich drzosť nepozná hranice, neboja sa kamier inštalovaných na domoch a objavili sa dokonca prípady, že zlodeji vošli do domu v čase, keď boli majitelia doma. Obyvatelia obcí v okolí Senca sa z obavy pred zlodejmi navzájom varujú. Redakcia Zoznam.sk má k dispozícií kamerové záznamy, ktoré odhaľujú akýsi „modus operndi“, teda spôsob, ktorý zlodeji pri krádežiach používajú.

 

Bernolákovo, Zálesie, Rovinku či Malinovo už niekoľko týždňov sužujú vykrádači. Len za uplynulý víkend zaznamenali seneckí policajti sedem oznámení o krádeži či pokuse o vlámanie. Zlodejom sa zdajú lukratívne najmä záhradné domčeky. V ich hľadáčiku sa nájdu aj rodinné domy, garáže a iné priľahlé objekty. Dokonca miznú aj veci zo záhrad. ,,Seneckí policajti doposiaľ objasnili tri prípady a vzniesli obvinenie jednej osobe. V ostatných prípadoch prebiehajú procesné úkony s cieľom vec náležite objasniť. V tejto súvislosti policajti Okresného riaditeľstva Policajný zbor Senec v úzkej súčinnosti s útvarmi Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava prijímajú opatrenia za účelom predchádzania nápadu a objasnenia uvedenej trestnej činnosti,” uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková.

 

Terč zlodejov

Po víkendovej sérií krádeží v okolí Senca nasledovala masívna vykrádačka rodinných domov v Rovinke. Za obeť padlo približne 10 nehnuteľností na Makovej ulici. Z domácností kradli kuchynské spotrebiče, práčky, televízory, ale aj bicykle. Modus operandi bol skutočne netradičný. Podľa informácií Zoznam.sk si to do Rovinky namierila zločinecká skupina na malom Peugeote bez ťažnej gule a prívesného vozíka. Aby vedeli lup odniesť, vozík si zaobstarali veľmi rýchlo a to od robotníkov, ktorí na ulici pracujú. Nakoľko nemali vozík ako pripevniť k autu, dvaja zlodeji si sadli do kufra, aby ho držali. Zvyšná časť posádky sa venovala riadeniu vozidla a znášania vecí z rodinných domov. Veľká časť odcudzených vecí sa našla už v priebehu dňa a to v neďaleje bytovke len pár stoviek metrov od miesta činu.

Zlodeji vypáčili kovanie na oknách. Zdroj: tip čitateľa (svedok)

Pomoc od suseda

Obyvatelia okresu Senec si na sociálnych sieťach zdieľajú postrehy z posledných dní. ,,Aj na Sládkovičovej ulici bol vykradnutý dom,” varoval Marián z Bernolákova. Terčom sa stali aj bernolákovské paneláky. ,,Dubová a okolie, zamykajte si vchodové dvere na panelákoch a dávajte pozor. Cez víkend sme zaznamenali pokus o vlámanie,” upozornila Radoslava. K ostražitosti obyvateľov Bernolákova vyzýva aj starosta obce Richard Červienka. ,,Vo vlastnom záujme si preto dôkladne zabezpečte svoje nehnuteľnosti, aby sme tým spoločne predišli týmto nepríjemnostiam,” apeluje starosta Červienka.

Kradne sa vo veľkom

Krádeže však zaznamenali aj v iných kútoch. Malinovo v tomto nie je výnimkou. Na Okružnej ulici v obci boli spozorovaní samotní zlodeji, ktorých nezastavil ani plot a s najväčšou pravdepodobnosťou si mapovali terén. Varovanie proti zlodejom prezdieľal na sociálnej sieti aj známy rapper Rytmus, ktorý žije v Malinove.

Rytmus prezdieľal na sociálnej sieti varovanie o vykrádačoch. Zdroj: instagram

Oči na stopkách

Najúčinnejšou prevenciou proti zlodejom je ostražitosť. Polícia odporúča zamykať všetky okná aj v prípade krátkeho odchodu z domácnosti. Zlodeji totiž môžu mať zmapované vaše denné aktivity a pri prvej nepozornosti, využiť príležitosť na krádež. Zbaviť by ste sa mali aj zaužívanej rutiny pri odkladaní kľúčov. ,,Tajné” miesto pod rohožkou či v kvetináči dobre poznajú. ,,Nenechávajte v byte cennosti ani väčšiu finančnú hotovosť. Je vhodné chrániť okná záclonami, aby zlodeji nemali všetko ako vo výkladnej skrini,” doplnila policajná hovorkyňa Martiniaková s tým, že sa rovnako neoplatí ani zdieľať na sociálnych sieťach svoju presnú adresu alebo evidenčné číslo auta. Detailné fotografie z vaše domácnosti, môžu byť tiež použité proti vám.

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: auto, Bernolákovo, domácnosť, evidenčné číslo, fotografie, hotovosť, kamery, krádež, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave, Malinovo, modus operandi, obec, pomoc, prevencia, rapper, Rytmus, Susedia, varovanie, Video, vlámači, vlámanie, vykrádači, Zálesie, zlodeji

Súvisiace články