Regióny Bratislava

VIDEO: Vyše 200 kilového KOŇA nevedeli dôstojne pochovať! Prehovoril riaditeľ zvieracieho cintorína Borievka

Zvierací cintorín Borievka. ZDROJ: Zoznam.sk/Martin Bublavy

BORIEVKA – Presne rok je v prevádzke zvierací cintorín Borievka. Tiché a pokojné miesto nad bratislavskou Dúbravkou je miestom, kde už takmer 50 domácich miláčikov našlo svoj pokoj. Na zvierací cintorín nechodia len majitelia hrobov zapaľovať sviečky, ale aj okoloidúci. Zvierací cintorín ponúka možnosť pochovať zvieratko, či vystrojiť mu pohreb. Nedávno otvorili urnový háj pre spopolnených domácich miláčikov. O tomto unikátnom mieste sme sa zhovárali s riaditeľom zvieracieho cintorína Borievka, Stanislavom Vlkovičom. 

 

Akí domáci miláčikovia sú na zvieracom cintoríne pochovaní?

  • Väčšinou ide o psíkov a mačičky. Postupne pribudol papagáj, korytnačka, spoločenský potkaník a posledný odpočinok tu majú aj morčatá. 

Fungujete rok. Stretli ste sa za ten čas s nejakou netypickou požiadavkou?

      • Áno. Bol dopyt, aby sme pochovali veľkého koňa, ktorý vážil cez 200 kilogramov. Tejto požiadavke sme bohužiaľ nemohli vyhovieť, lebo máme limity pochovania zvieraťa do 90 kilogramov. 

Mal niekto záujem, aby jeho zviera bolo pochované na konkrétnom mieste?

  • Keď pochovávame, klientov usmerňujeme. Cintorín je rozdelený podľa sektorov a veľkosti hrobového miesta. V Urnovom háji sme vyhoveli požiadavke klienta. Spomínal, že mal psíka, ktorý rád zabiehal. Takže jeho miesto je mimo ostatných psíkov, medzi stromami. Nebol problém v urnovom háji vyhovieť takejto požiadavke. Rovnako sme vyhoveli aj staršej pani, ktorá si vybrala miesto pri chodníku.  
Zvierací cintorín Borievka. ZDROJ: Zoznam.sk/Martin Bublavy

Sú medzi vašimi klientmi len Slováci, alebo o hrobové miesta majú záujem aj cudzinci? 

  • Drvivá väčšina klientov je zo Slovenska, z Bratislavy a okolia. Medzi záujemcami sú aj cudzí príslušníci, ktorí majú u nás pochované svoje zvieratká. Sú z Rumunska a Ukrajiny, ale momentálne žijú v hlavnom meste. 

Zvierací cintorín slúži len pre klientov, alebo je prístupný aj pre okoloidúcich?

  • Chodia k nám tí, ktorí u nás majú pochované zvieratká. Rovnako sem prídu aj návštevníci. Od začiatku sme to pripravovali tak, aby to bolo pokojné a pekné miesto pre širokú verejnosť. Návštevníci prichádzajú nielen cez víkendy, ale aj počas pracovných dní.
Zvierací cintorín Borievka. ZDROJ: Zoznam.sk/Martin Bublavy

V prípade, že by som chcela u vás pochovať mačku. Ako hlboko by som siahla do peňaženky?

  • Predpokladám, že by to bolo miesto od 30 do 50 centimetrov. Záležalo by to od veľkosti a váhy mačičky. Vyšlo by vás to zhruba na 30 – 40 Eur na rok. 

Nedávno ste otvorili aj urnový háj. Máte tam v ňom aj menej pomníkov. Odmietajú sa ľudia vzdať svojich domácich miláčikov spopolnených v urnách?

  • Je naozaj menej obsadený. Je to aj tým, že sme ho spustili neskoršie. Ale naozaj máte pravdu. Stretol som sa s klientmi, ktorí mi povedali, že si chcú svojho domáceho miláčika nechať u seba doma. Túto službu sme zriadili aj preto, aby ľudia mali možnosť dať zvieratko tam, kde má pekné a príjemné prostredie. A je medzi svojimi, kde si nájde svoj odpočinok.   
Zvierací cintorín Borievka. ZDROJ: Zoznam.sk/Martin Bublavy