Regióny Bratislava Top

VIDEOROZHOVOR: Na magistráte sa podpisujú čudné zmluvy, za ktoré môže ísť niekto do väzby. Tvrdí kandidát na primátora Rudolf Kusý

ZDROJ: Rudol Kusý

BRATISLAVA – Za najväčší problém hlavného mesta považuje peniaze. Bratislava je podľa jeho slov najzadĺženejšia vo svojej histórií. Upozorňuje na hrozbu, že prídeme o peniaze z eurofondov, ak do konca budúceho roka nepostavíme električku do Petržalky. Rovnako mestu hrozí, že bude musieť vrátiť milióny za „zbabranú“ Karloveskú radiálu. Zároveň upozorňuje, že prvá námestníčka podpisuje zmluvy, ktoré sú v rozpore s našou legislatívou a hrozí jej za to trestné stíhanie. Kandidát na primátora Bratislavy Rudolf Kusý chce Bratislavčanom vrátiť 15 minútový lístok na MHD, zrušiť platby za parkovanie pre Bratislavčanov na prvé auto a tiež má jasno, kadiaľ by mala ísť električka pri novej budove SND. Viac v rozhovore pre zregiony.sk prezradil Rudolf Kusý.  

 

Čo považujete momentálne za najväčší problém Bratislavy? 

  • Sú to peniaze. Máme najväčší problém so zbabranou električkou do Petržalky. Hovoríme o 100 miliónoch eur. Matúš Vallo podpísal zmluvu bez toho, aby mal na električku peniaze. Zmluva je však platná. Na konci dňa ju musíme zaplatiť. Euronfondy na ňu nedostaneme. Podmienka je, že električka musí byť urobená do konca budúceho roka. Už teraz vidíme, že je to nesplniteľná úloha. Nefér je, že nás Matúš so svojim tímom klame. 

Ako nás klame?

  • Keby to chcel stihnúť, tak na trati sa robí od 6,00 do 22,00 a to od pondelka do nedele. Realita je taká, že na trati pracuje 12 – 16 robotníkov, počas posledných dvoch – troch týždňov. Sú tam jedno až dve autá, buldozér, ktoré tam jazdia. Oni už dnes vedia, že to nestihnú. Len to chcú naťahovať do volieb, aby ukázali, že sa robí. Je to neférové. Druhým problémom sú opäť peniaze. Hovoríme aj o Karloveskej radiále. Je pekná. Krásny marketing, všetko je pekné, ale nikto nepovedal, že sa budú vracať peniaze, ktoré sme získali z únie. Bude ich vracať mesto. Odkiaľ?

Koľko peňazí by malo mesto vrátiť?

  • Urobili to geniálne. Stavba je síce hotová, no nie je skolaudovaná. Nevedia ju skolaudovať, a to je problém. Nepodali poslednú žiadosť o platbu. Nepožiadali ministerstvo o posledné peniaze z únie a vďaka tomu neprišlo k veľkej kontrole – auditu. Tým, že nie je audit a ani kontrola, nikto nevie povedať, o aké nezrovnalosti ide. Neurobia to teraz. Urobia to až budúci rok, lebo do konca budúceho roka to musia urobiť. Ktokoľvek bude primátor, tak bude mať obrovský problém. A tým sú peniaze a opäť len peniaze. A to všetko v čase, keď mesto nie je pripravené riešiť zvýšené ceny energií pre obyvateľov. Nehovoríme okrem iného o zbabranej parkovacej politike. Je to vec, ktorá dráždi Bratislavčanov každý deň. A rozširovaním zón situácia bude stále horšia a horšia. 

Tvrdíte, že mesto môže byť do budúcnosti zadĺžené.

  • Nie. Mesto je už teraz enormne zadĺžené. Nikdy sme nemali tak vysoký dlh. Už veľmi sa nemáme kam posunúť. Bratislava je najzadĺženejšia v histórií svojej existencie. Matúš a jeho tím zvýšili daň z nehnuteľností všetkým Bratislavčanom, zvýšili cestovné, lebo zrušili 15 minútový lístok. Na druhej strane má mesto príjem z parkovacej politiky, z poplatku za rozvoj. A napriek tomu sa dlh mesta zvýšil. To je neuveriteľné. Mesto nie je schopné pokryť zmluvu do Petržalky. Mesto na to nemá peniaze. 

Hrozí mestu nútená správa?

  • Pýtam sa, kde chce Matúš zobrať peniaze na zaplatenie električky, pretože z eurofondov to určite nebude. A kde chce zobrať peniaze na vrátenie peňazí na Karloveskú radiálu? Ak sa nevyriešia tieto dve električky a ich financovanie, tak mestu hrozí nútená správa. Bude sa len svietiť a kúriť. Nebudú sa môcť robiť žiadne investičné aktivity. 
ZDROJ: Rudol Kusý

Projekt električkovej trate sa pripravoval za bývalého primátora. 

  • Nie. Nemáte pravdu. Nebolo to za bývalého primátora. Bolo to ešte za pána Ftáčnika. A prvé štúdie začali ešte dva roky predtým. Matúš pokazil prácu troch predchádzajúcich primátorov. 

Stále hovoríte o primátorovi. Tieto veci má však v kompetencii jeho prvá viceprimátorka. 

  • Nebude fér, ak vinu začne zvaľovať, pri všetkej úcte, na „nešťastníčku“. Všímam si, že posledné mesiace ona podpisuje rôzne podivné zmluvy. 

Buďte konkrétnejší.

  • Napríklad zmluvy s developermi. Keď sa zmení územný plán, developeri mestu odovzdajú niekoľko percent bytov. 

Nerozumiem, aký máte s tým problém.

  • Ideovo je to pekná vec a takto to funguje napríklad v Kanade. Ale u nás takáto legislatíva nie je. Ak spravíte zmluvu – mal dať a dal… tak za to je väzba. Nemôžete povedať – keď ty mi dáš „toto“, ja ti dám za to „toto“. Vedenie mesta sa takýmito zmluvami chváli. Ja to ani nenapádam, lebo ten úmysel je dobrý. Ale naše zákony to neumožňujú. Tá dáma, ktorá to podpisuje, môže na to jedného dňa doplatiť. Toto nie je zo strany Matúša voči nej fér. 

Parkovacia politika je problémom mnohých Bratislavčanov. Niektorí sú však spokojní. Navrhujete, aby Bratislavčania neplatili za parkovanie. Nie je to z vašej strany lacný populizmus?

  • Nie je to ani populistické, ani lacné. Tí, ktorí sú teraz spokojní, nech sa neurazia, ale nevidia, čo bude ďalším krokom. Bude pribúdať stále viac a viac zón, v ktorých budú cudzincami vo vlastnom meste a budú musieť platiť. Krásne to cítia Staromešťania, ktorí odrazu, keď nie sú v správnej zóne, musia v inej zóne platiť. To je realita, ktorá sa týka Nového Mesta, Ružinova, Starého Mesta a Petržalky. A stále viac sa to bude rozširovať, pokiaľ sa nepovie stačí. 

Čo navrhujete?

  • Cieľom predsa nebolo znepríjemňovať život vodičom, vyťahovať peniaze od Bratislavčanov. Cieľom bolo bez problémov po práci večer zaparkovať. Druhou vecou bolo upratať parkovanie. Realitou je chaos. Ľudia nevedia, kde môžu a kde nemôžu parkovať. Ako majú zaparkovať? Sú rôzne aplikácie, z ktorých niektoré nefungujú, alebo s oneskorením. Nezmyslov okolo parkovacej politiky je strašne veľa. Bratislavčania musia byť zvýhodnení. Prvé auto musí byť bezplatné. Nejde o sumu 39 eur plus 10 eur. O pol roka to bude možno 89 eur. Môže to narastať tak, ako si to bude želať pán primátor a jeho tím. Pamätám si debaty na začiatku, kedy ceny mali byť vyššie. Vtedy sme to tlačili na čo najnižšiu sumu. Pokiaľ nastavíme filozofiu tak, že za prvé auto sa neplatí, lebo mať auto nie je luxus, tak vieme to zachovať a nebude tlak na neustále zvyšovanie. 

Čo vám prekáža na aplikáciách?

  • Na začiatku, keď sme parkovaciu politiku zavádzali v Novom Meste, zaviedli sme platbu SMS. To bolo rečí o tom, ako je to zaostalé, aký je to nezmysel! A čo spravili oni? Teraz, keď im to nefunguje, zavolali brigádnikov a fyzicky u nich môžete zaplatiť. Vrátili sa 30 rokov dozadu. A tvárime sa, že nejako sa to bude zlepšovať. Cieľom bolo, aby Bratislavčania mali výhodu, aby mohli lepšie zaparkovať. Máme problém, že naše ulice a chodníky slúžia ako odstavné parkoviská pre cezpoľných, ktorí v piatok odídu a v pondelok prídu. Nie je dôvod, aby Bratislavčania platili za parkovanie s výnimkou tých zón, kde je veľký záujem parkovať aj u Bratislavčanov. V rámci Starého Mesta sme už zvyknutí, že sa bude platiť. Tomu sa nevyhneme. Rovnako sa to týka oblasti pri NTC a v Ružinove je to lokalita 500 bytov. Moja predstava je, aby sa ani v týchto lokalitách, pokiaľ ste Bratislavčan, do 16,00 neplatilo. Chcem to prediskutovať s ľuďmi, ktorí v týchto lokalitách žijú. Do 16,00 sme v práci. Prečo by nám malo vadiť, že iný Bratislavčan u nás parkuje?

Posledné štyri roky sa budujú BUS pruhy pre MHD na úkor áut. Presadli ľudia z áut do MHD?

  • Len preto, že zoberiete farbu a štetec a takto vybudujete BUS pruhy a cyklotrasy, nedocielite, že si niekto z auta presadne do MHD alebo na bicykel. Pokiaľ si pamätám, tak BUS pruhy mali byť dočasným riešením. Tak to bolo na začiatku oznamované. Preferencia pre MHD je normálna. Považujem za samozrejmé, aby sa autobus dostal čo najrýchlejšie do svojho cieľa, aby mal prednosť pred všetkými. Na druhej strane, človek sa aj vie vcítiť do vodiča, ktorý je v zápche a pozerá na prázdny BUS pruh. Ten je aj niekoľko minút nevyužívaný. Nie som za to, aby cieľom všetkých opatrení, či už ide o parkovaciu politiku, BUS pruhy alebo cyklotrasy, bolo znepríjemňovať život vodičom. Cieľom má byť zlepšovať situáciu cyklistom, cestujúcim a nie robiť zle tým, čo požívajú auto. Sám nevlastním auto a nie som vodičom. Nemám k tomu vzťah. Ale nebudem vás presviedčať o opaku. Každý rodič, starý rodič rozváža deti do škôl, na krúžky. Poďme to robiť tak, aby sme uľahčili život cestujúcim a neubližovali motoristom. Sú riešenia. Je predsa normálne, ak máme tri pruhy oboma smermi, tak ráno, keď je špička urobíme štyri pruhy jedným smerom a popoludní zase opačne. Nie je to nič nové. Treba sa pozrieť na využívanie ciest a prispôsobiť sa situácii. 

Je Bratislava mesto pre cyklistov?

  • Naše hlavné mesto nie je mestom cyklistov. Prepáčte, ale riešenie formou farby a štetca, nie je naozajstné riešenie. Chápem, že je veľmi ťažké budovať cyklochodníky, ktoré sú oddelené a bezpečné. Zažil som situáciu, keď som so ženou išiel v aute a vedľa nás podvečer prefičal cyklista. Nebolo ho vidieť. Najvtipnejšie bolo, že to bola moja sestra. Dostala reflexné prvky, ktoré nepoužíva. Na druhej strane chápem aj cyklistu. Sám jazdím na bicykli. Keď idem okolo áut, cítim sa ohrozený. Riešením je budovať samostatné cyklotrasy, aby boli všetci v bezpečí. 

Mnohým ľuďom vadia cyklisti. Aj vodičom áut, aj chodcom…

  • Skôr je málo tolerancie. Ak som chodec, vadia mi vodiči aj cyklisti. Pre cyklistov je zase nepriateľ chodec, lebo je pomalý a vodič drzý, lebo ma nerešpektuje. Vodičom vadia všetci, vrátane kolobežkárov. Riešením je tolerancia. Keď som bol v Holandsku, tak som tú toleranciu cítil. 

Čo si myslíte o elektrických kolobežkách? Kadiaľ by mali chodiť?

  • Syn má 15 rokov, je kolobežkár. Bojím sa o neho, keď ide po ceste. Kolobežkári by mali jazdiť po samostatných cyklotrasách tak, aby neohrozovali malé deti na chodníku. Zároveň pustiť kolobežkárov na cestu, je pre mňa nemysliteľné.

Zlepšila sa MHD za štyri roky?

  • Bývam na Račianskej ulici. Cítim, že električky chodia častejšie. Toto sme od Matúša Valla žiadali, a to aj zvládol. Je to pohodlnejšie. Na druhej strane, zvýšil cenu cestovného. Ak chcú silou mocou prinútiť vodičov, aby presedlali z osobnej dopravy do MHD, tak je protikladom zvýšenie ceny cestovného. Napríklad aj tým, že zrušil 15 minútový lístok.

Vo volebnom programe som čítala, že ho chcete opätovne zaviesť.

  • Áno. Mne osobne tento lístok stačil na 95 percent jázd. Myslím si, že nie som jediný. Mnohých to naštvalo, preto podpísali petíciu. Vallovci majú svoj názor. Niekedy má človek pocit sekty, že ich názor je ten správny a pokiaľ ho máte iný, ste nepriateľom. V lepšom prípade len hlupákom. Nemôžete mať predsa názor, že prestaňte používať osobné autá, lebo inak vás potrestáme. A keď začne používať MHD, tak ste potrestaný tým, že vám zrušia lístok, ktorý je lacnejší a vo väčšine prípadov by stačil. Skoro všetci Staromešťania využívali tento lístok a sú naštvaní. Rovnako časť Novomešťanov a Ružinovčanov. Radšej mal korektne povedať, že sa zvyšuje cestovné lebo… Nepáčilo sa mi to.

Hovoríte o nútenej správe, zavedení 15 minútového lístka a zároveň o tom, že Bratislavčania by nemali platiť za parkovanie.

  • Tak ako je na tom teraz mesto po finančnej stránke, tak celý program môžeme všetci kandidáti hodiť do koša. Myslím to vážne. Čo chcete robiť, keď na prvom mieste musíte vyriešiť otázku peňazí? Petržalská električka je tak veľký problém, že ak toto zvládne budúci primátor, tak mu budeme tlieskať. A to bez toho, aby musel predávať majetok mesta. Mesto má množstvo pozemkov v Petržalke, na ktoré si brúsia zuby rôzni developeri. Je to rodinné striebro, ktoré by malo určite zostať mestu. Môžeme hovoriť o tom, že by mesto malo riešiť otázku dopravy a nie sa uspokojiť so štvorkilometrovým úsekom do Petržalky a hovoriť, že ide o najväčšiu investíciu za posledných x rokov. Nie je to úžasné, je to úbohé. Pozrime si susedné Brno. Dokončili veľký úsek električky, kde urobili trať aj pod zemou. Ak chceme ľudí motivovať, potrebujeme kvalitnú MHD, aby z osobných áut prestúpili do MHD. Potrebujeme množstvo projektov, urobiť okruh okolo Bratislavy. Všetky električky idú do centra a potom z centra. Ale mnohé iné mestá majú nielen hviezdicu, ale aj kruh. Ak sa chcete dostať z Rače do Ružinova, tak musíte ísť smerom do centra a prestúpiť. Okrajové mestské časti by mali byť spojené. Je to nevyhnutné do budúcnosti.

Súčasné vedenie magistrátu chce električku pred novým SND a to na základe analýz. Súhlasíte s takouto trasou?

  • Bolo by smiešne, ak by som ako neodborník hovoril o električke a o tom kadiaľ má viesť.  Je tu iný odborný tím, kde je pán Rymarenko. Človek, ktorý projektoval a staval električky. Rovnako ako jeho otec. Ide o ľudí, ktorí to vedia. Práve oni ukázali inú trastu a tá je po Landererovej ulici. Matúš Vallo ich odsúva, že tomu nerozumejú. Keď je kritika, tak reagujú veľmi hystericky. Toto je vec, ktorú vyčítam Matúšovi. Miesto toho, aby si sadol, diskutoval a hľadal najlepšie riešenie, naopak ľudí s iným názorom odsúva ako nepriateľov. Pre mňa ako pre laika je električka pred divadlom barbarstvo. Nikdy tam električka plánovaná nebola. Ide o nové SND. Nejde o architektúru, ktorá je tam 100 rokov. Nie je to príklad starej budovy SND. Keby sa niekedy plánovala električka pred novým divadlom, tak architekt Bauer by ju tam naplánoval, aby bola zvládnutá nosnosť. Ale nič také sa neudialo. Pred novou budovou SND vzniklo námestie. Električka ho absolútne znefunkční. Síce nám Matúš a jeho tím ukazujú obrázky, kde všade pred divadlami jazdí električka, ale máme predsa skúsenosť z Reduty. Aj  pri starej budove SND jazdí električka a sú tam vibrácie. Čudujem sa ľuďom z nových bytov, ktorí si električku želajú, pretože pri tom babráctve, ktoré ukázal Matúš a jeho tím pri električke do Petržalky a pri Karloveskej radiále, tak tam budú vibrácie a hlučnosť. Nebude sa im bývať príjemne. 

Advertoriál pripravený v spolupráci s kandidátom na primátora Bratislavy Rudolfom Kusým.