Regióny Bratislava Top

Primátor Bratislavy Vallo mení jednu z viceprimátoriek

Lucia Štasselová a primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: Magistrát Bratislavy

BRATISLAVA – Vedenie hlavného mesta čakajú personálne zmeny. Od prvého marca na post viceprimátorky nastúpi Lenka Antalová Plavuchová z Teamu Vallo. Na tomto poste vystrieda Luciu Štasselovú. O jej osude bolo už podľa informácií zoznam.sk rozhodnuté koncom decembra minulého roka.

 

Podľa našich informácií s viceprimátorkou Luciou Štasselovou bola na magistráte dlhodobá nespokojnosť. Už koncom minulého roka, krátko pred Vianocami, mal primátor Matúš Vallo oznámiť Štasselovej, že končí. Dva mesiace hľadali formu, ako túto výmenu odprezentovať verejnosti. Nakoniec sa rozhodli, že viceprimátorka, hoci nerada, sama odíde z pozície a svoje rozhodnutie oznámi 18. 2. 2021 na mestskom zastupiteľstve.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo má tri viceprimátorky. Prvou je Tatiana Kratochvílová (Team Vallo), ktorá rieši okrem iného dopravu, mestské podniky. Druhou je Zdenka Zaťovičová (Team Bratislava – ZZ) ktorej kompetencie sú v oblasti školstva. A treťou je ešte stále Lucia Štasselová (Spolu), ktorá v pozícií viceprimátorky zastrešovala agendu sociálnych vecí a nájomného bývania.

Počas jej pôsobenia bola podľa vyjadrení magistrátu vybudovaná nová Sekcia sociálnych vecí. „Sekcia dnes kompletne zastrešuje sociálnu agendu, vrátane práce so seniormi, ľuďmi bez domova, sociálne slabšími rodinami, mládežou či mestského terénneho tímu,“ vysvetlila pre zoznam.sk hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

 

Lucia Štasselová. Zdroj: TASR / Michal Svítok

V oblasti nájomného bývania Lucia Štasselová viedla spracovateľský tím Koncepcie mestskej bytovej politiky 2030, ktorú schválilo mestské zastupiteľstvo. Za jej napĺňanie bude zodpovedná novovzniknutá Sekcia nájomného bývania. „Hlavné mesto Bratislava získalo vďaka pôsobeniu námestníčky Štasselovej po prvýkrát dva zásadné nástroje pre rozvoj mestského nájomného bývania: vlastnú politiku bývania a exekutívnu zložku, ktorá ju bude napĺňať,“ vysvetlila Rajčanová. Dodala, že pod vedením už odchádzajúcej Lucie Štasselovej začala Bratislava po prvýkrát prideľovať náhradné nájomné byty nájomníkom v reštituovaných objektoch a tak napĺňať svoju zákonnú povinnosť. Tiež, po prvýkrát mesto dokázalo úspešne čerpať prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Magistrát pod vedením Matúša Valla vo svojej reakcii na odchod Štasselovej vyzdvihol aj fakt, že počas pôsobenia viceprimátorky sa zrealizovali po prvýkrát súťaže na mestské bytové domy, rozbehli sa projekty viacerých rekonštrukcií prázdnych chátrajúcich mestských domov a majetkovo-právnych vysporiadaní, vďaka ktorým mesto získa ďalšie nevyužívané budovy vhodné na nájomné byty.

Treba pridať aj v iných agendách

„Do ďalších dvoch rokov mandátu súčasného vedenia bude potrebné pridať aj v ďalších agendách. V prvom rade bude potrebné zamerať sa na komplexnú obnovu mesta po korone, najmä vo vzťahu k sektorom najviac zasiahnutým protiepidemiologickými obmedzeniami, bude potrebné viacej pracovať s komunitami a mládežou,“ vysvetlila vo svojom stanovisku hovorkyňa mesta. Zdôraznila, že Lucia Štasselová odchádza na vlastnú žiadosť. Naďalej sa však má svojím témam venovať ako členka Komisie pre rozvoj mesta, alebo ako členka poradného panelu pre nájomné bývanie v oblasti medzinárodnej spolupráce – financovanie dostupného nájomného bývania na úrovni Európskej únie.

„Luciu Štasselovú na poste námestníčky nahradí Lenka Antalová Plavúchová, ktorá prichádza z pozície zástupkyne starostu v Rači, kde bola na plný úväzok poverená riadením miestneho úradu v oblastiach školstva, kultúry, sociálnych vecí a komunikácie. Jej skúsenosti s projektovým riadením a komunitným organizovaním budú pre naše mesto v období post-koronovej obnovy kľúčové,“ vysvetlila Rajčanová.

Viceprimátorku Luciu Štasselovú sme oficiálne kontaktovali 14. 1. 2021. Na naše otázky doteraz neodpovedala.