Regióny Bratislava Top

Vo veku 71 rokov zomrel herec Andy Hryc

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – V nedeľu o 3.13 h zomrel po ťažkej chorobe herec a podnikateľ Andy Hryc. Informovala o tom jeho dcéra Wanda Adamík Hrycová na sociálnej sieti.

 

“Posledné slová, ktoré som mu povedala, boli ‘ľúbim ťa’, posledné slová, ktoré povedal on, boli ‘aj ja ťa veľmi ľúbim’,” uviedla Hrycová.

Niekoľko úspechov

Andrej Hryc (známy ako Andy Hryc) sa narodil 30. novembra 1949 v Bratislave. Absolvoval Divadelnú fakultu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach. Neskôr sa presunul do hlavného mesta a účinkoval v Divadle Nová Scéna. Generálnym riaditeľom Rádia Twist bol v rokoch 1992-2005. Počas pôsobenia v rádiu bol v roku 1998 vymenovaný vládou Seychelskej republiky za konzula na Slovensku a medzi rokmi 1999 – 2002 pôsobil ako poradca ministra kultúry. V roku 2002 sa stal riaditeľom divadla Nová scéna v Bratislave.

Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach. Od 70. rokov sa začal objavovať v televíznych filmoch, ktorých má na konte nespočetné množstvo. V roku 1975 si zahral v komédii Sebechlebskí hudci z obdobia tureckých vpádov v polovici 17. storočia od režiséra Jozefa Zachara. Medzi tie najúspešnejšie patria napríklad: Zbojníci (1978) od režiséra Pavla Haspru, Višňový sad (1978), kde sa pod réžiu podpísal Jozef Budský. Exceloval aj v dráme Miroslava Luthera Ráno pod mesiacom (1979). Televízny film bol nakrútený podľa rovnomennej novely spisovateľa Alfonza Bednára. Umelecký herecký výkon v roku 1998 podal v postave mafiána vo filme Vlada Balca Rivers of Babylon.

Herec zažiaril i v českom filme Habermannov mlyn (2010), kde režisér Juraj Herz otvára jednu z najkontroverznejších kapitol českej histórie – povojnový odsun Nemcov. V tom istom roku sa zhostil úlohy vo filme režiséra Petra Šíchu Bastardi. V roku 2013 bol Andy Hryc súčasťou hereckého tímu v príbehu lásky z Osvienčimu s názvom Collete. Hoci vo viacerých z filmov stál voči nacistom vždy v inej pozícii, vo všetkých stvárnil negatívnu rolu. Andyho Hryca si diváci pamätajú aj ako zloducha zo snímky Kamarád do deště (1999) či z filmu Černí baroni.

Andrej Hryc v minulosti pôsobil aj v politike. Po revolúcii bol súčasťou Verejnosti proti násiliu, neskôr stál pri zrode HZDS Vladimíra Mečiara. Svoju účasť pri zrode hnutia neskôr označil za grandiózny omyl a po odchode z politiky založil Rádio Twist. Až neskôr sa začal angažovať v strane Váš kraj, ktorý sa rozhodol premenovať na politický subjekt Korektúra – Andrej Hryc. V máji 2019 kandidoval do eurovolieb. Po neúspechu sa rozhodol vedenie strany opustiť.

V pozícii generálneho riaditeľa Rádia Twist bol Andrej Hryc organizátorom mnohých verejných aktivít v prospech detských domovov, dobročinných organizácií, napr. Červeného kríža, Ligy proti rakovine, nadácie Úsmev ako dar, nadácie Twist kontra AIDS. Známy slovenský herec sa musel vysporiadať s tragickou smrťou svojho syna, ktorý havaroval v roku 2008.

 

Hryc účinkoval ako herec asi v 40 hraných filmoch. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Spomienky

Slovensko zastihla v nedeľu správa o úmrtí herca Andyho Hryca, ktorý vo veku 71 rokov podľahol akútnej leukémii. Na smutnú správu reagujú jeho kolegovia, priatelia i spolupracovníci. “Umrel náš kolega Andy Hryc. Aj keď som s ním často nesúhlasil, vždy som si ho veľmi vážil za jeho bojovnosť, neústupnosť a výdrž. Tie tvoje občasné ironické poznámky na moju adresu mi budú veľmi chýbať. Odpočívaj v pokoji, Andy,” reaguje na hercovu smrť na sociálnej sieti rockový spevák Marián Greksa, známy hlavne pôsobením v skupinách Modus a Demikát.

Nezávislý zahraničnopolitický analytik, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš vo svojom statuse k úmrtiu kamaráta uviedol, že Andy Hryc bol v každej spoločnosti neprehliadnuteľný: “Veľký chlap s dobrým srdcom, hlasným a nákazlivým smiechom. Vedel sa so životom popasovať a mal ho rád až do úplného konca.” Úmrtie herca oznámila na sociálnej sieti jeho dcéra Wanda, ktorá otca nadránom potichučky vyprevadila do večnosti a ako ďalej píše Demeš: “Bude niesť jeho štafetu”.

Na sociálnej sieti sa k smrti Andyho Hryca vyjadril aj neurológ Pavel Traubner. “Bol som, žiaľ, účastný pri vzniku jeho tragickej diagnózy a od začiatku som cítil veľké nebezpečie. Bol to dobrý chlap, ešte pred týždňom som s ním telefonoval. Česť jeho pamiatke.”

Úmrtie herca komentoval a úprimnú sústrasť rodine a pozostalým vyjadril hudobník, spevák a moderátor Ondrej Kandráč: “Odišiel Andy Hryc, vzácny človek a výnimočná osobnosť hereckého i kultúrneho života na Slovensku. Tí z vás, ktorí ste ho poznali, mu venujte tichú spomienku.”

Na úmrtie herca reagoval aj kameraman, publicista a dokumentarista Peter Nôta, ktorý sa s Hrycom stretol pri nakrúcaní rozhovoru. “Musím priznať, že bol veľmi otvorený a mal veľký prehľad nielen o politike, ale aj o zákulisných hrách a o tom, kto v skutočnosti za koho kope,” uvádza Nôta v statuse na sociálnej sieti s tým, že až história ukáže, akú veľkú úlohu zohral Andy Hryc (a jeho rádio TWIST) v čase Mečiarovej vlády pre Slovensko: “Rozprával som sa s ním aj o dobe po Mečiarovi. Bol veľmi otvorený, mohol byť nahnevaný, ale nebol. Len konštatoval čo a prečo sa tak dialo…” Nôta pripomenul aj Hrycovu postavu skorumpovaného policajta vo filme Čiara: “Bola tak dokonalá, že som mal pocit, akoby pán Hryc na tej ukrajinskej hranici pracoval minimálne 30 rokov. Vo filme čiara vyčnieval nad všetkými hercami. Svoju postavu stvárnil dokonale.”

Andyho Hryca si budú diváci pamätať aj vďaka úlohám vo filmoch Colette, Habermannov mlyn, Bathory, Rivers of Babylon, Na krásnom modrom Dunaji, Pehavý Max a strašidlá, Sedím na konári a je mi dobre či Sladké starosti. V marci by sa mal na televíznych obrazovkách objaviť v seriáli Slovania.

 

Smutnú správu oznámila verejnosti jeho dcéra Wanda Adamík Hrycová. Zdroj: TASR / Michal Svítok