Vodiči NEZABUDLI STE? V novembri na vás čaká dôležitá POVINNOSŤ: Veľa šoférov ju stále podceňuje!

BRATISLAVA – Jedným zo základných predpokladov bezpečnej jazdy v zime, nielen na slovenských cestách, je aj používanie zimných pneumatík, ktoré ešte stále veľa šoférov podceňuje. Pritom zimné pneumatiky majú na autách svoj význam, a to z viacerých dôvodov.

 

Na zimné pneumatiky si motoristi väčšinou spomenú v čase, keď už je neskoro alebo ak ich na cestách prekvapí sneh a neupravené vozovky. No zimné pneumatiky majú opodstatnenie vždy, ak je vonkajšia teplota nižšia ako 7 stupňov, aj keď je vonku krásne slnečné počasie. Výmenu zimných pneumatík preto netreba podceňovať. „Používanie zimných pneumatík je dôležité nielen kvôli našej bezpečnosti, ale aj preto, že nám to prikazuje zákon. Spomenúť si na povinné prezutie letných pneumatík za zimné až pri prvom napadnutom snehu môže byť niekedy neskoro,“ informuje az-pneu.sk, pričom dodáva, že na Slovensku nám zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca.

„Ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, môžu motoristi jazdiť po slovenských cestách len vtedy, keď majú na všetkých nápravách nainštalované zimné pneumatiky.“ Pre nákladné vozidlá platí, že zimnými pneumatikami musia byť vybavené aspoň na jednej náprave, bez ohľadu na počasie v období od 15. novembra do 31. marca.„Ak by ste tak neurobili, môžete dostať pokutu a v prípade, že by ste spôsobili dopravnú nehodu Vám môže poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie či havarijné poistenie, krátiť poistné plnenie,“ dodáva az-pneu.sk. Čím by škodová udalosť vyšla oveľa viac, ako zakúpenie zimných pneumatík. Ale sú aj výnimky, kedy zimné pneumatiky nie sú povinné.

  • pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd
  • pre terénne motorové vozidlo
  • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu

 

Na Slovensku musíte mať na motorových vozidlách zimné pneumatiky od 15.novembra do 31.marca. ZDROJ: fb Polícia SR

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: cestovanie, doprava, dopravné predpisy, havárie, havarijné poistenie, motoristi, nehody, osobné autá, pneumatiky, počasie, poisťovne, povinné zmluvné poistenie, servis, sneh, výmena, zima, zimné pneumatiky

Súvisiace články