Regióny Bratislava

Volebnú kampaň na Slovensku zatienila vojna na Ukrajine i politické nezhody

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Volebná kampaň pred prezidentskými voľbami v SR bola zatienená vojnou na Ukrajine a nezhodami v domácej politike medzi vládou a liberálnou opozíciou, uviedla v nedeľu agentúra DPA. Agentúra Reuters víťazstvo Ivana Korčoka v sobotňajšom prvom kole označila za prekvapivé.

Bývalý slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Korčok sa v rozhodujúcom kole postaví voči predsedovi NR SR Petrovi Pellegrinimu. Ten je dôležitým spojencom premiéra Roberta Fica, komentuje Reuters. Agentúra dodáva, že tieto prezidentské voľby sú príležitosťou pre Fica posilniť si svoju moc. Opozičné sily zase chcú protiváhu k jeho vláde.

Slovenských voličov podľa Reuters polarizovala vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a chaotické vládnutie koalície v rokoch 2020-2023. Fico v niektorých oblastiach rázne zmenil smerovanie slovenskej zahraničnej politiky, ukončil podporu pre Ukrajinu a otvoril dialóg s Moskvou, hoci Európska únia ruský režim izoluje, píše agentúra.

Pellegrini je za mierové riešenie konfliktu na Ukrajine, Korčok žiada rozhodnú vojenskú podporu

Pelegrini podľa tejto agentúry vyhlasuje, že Slovensko zostane ukotvené v EÚ a NATO. Podobne ako Fico tvrdí, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a podporuje mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Korčok a ďalší kritici však tento postoj označujú podľa Reuters za kapituláciu v období, keď sú časti Ukrajiny okupované. Korčok a opozícia chcú rozhodnú vojenskú podporu pre Ukrajinu; Pellegrini vyzýva na opatrnosť, konštatuje DPA.

Korčok v sobotňajšom prvom kole získal 42,52 percenta hlasov, Pellegrini 37,03 percenta. Účasť bola na úrovni 51,91 percenta. Druhé kolo sa uskutoční 6. apríla. Reuters tiež píše, že Rusku-naklonený bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin získal 11,75 percenta hlasov po tom, ako ho podporila nacionalistická Slovenská národná strana (SNS). Jeho voliči by podľa Reuters mohli v druhom kole pomôcť Pellegrinimu. DPA pripomína, že Pellegriniho strana Hlas-SD je súčasťou vládnej koalície so stranou Smer-SD premiéra Roberta Fica a SNS.