Kategórie Regióny Bratislava Top

VŠETKY OČI HORE: Bratislavčanov prekvapili NEZVYČAJNÉ oblaky

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Celé Slovensko v posledných dňoch bojuje s horúčavami, ktoré mnohým doslova nedajú spať. O to viac ľudí poteší, keď sa na oblohe objaví nejaký ten mrak. Ten, čo dofúkalo nad Bratislavu, však vyvolal úžas na tvárach.

 

Fotky oblohy nad hlavným mestom zaplnili v priebehu pár minút sociálne siete a ľudia začali špekulovať o tom, čo za úkaz sa im to práve objavil nad hlavami. Vo väčšine prípadov sa zhodli, že ide o mammatus – oblak pripomínajúci bublinky. Ten býva spojený s takzvaným cumulonimbusom, čo je veľký búrkový mrak prinášajúci zväčša výdatný dážď a búrky.

Mammatus patrí medzi najzvláštnejšie oblaky, aké vôbec môžeme na našej oblohe pozorovať. Na stránke slovenského hydrometeorologického ústavu sa v súvislosti s ním uvádza, že spojený cumulonimbom je zvyčajne signálom, že v bezprostrednom okolí búrkového oblaku je mimoriadne nestabilné okolité prostredie.

 

Zdroj: TASR / Martina Kriková

“Najčastejšie sa mammatus vyskytuje v zadnej časti oblaku druhu Cumulonimbus, teda v oblasti zostupných prúdov vzduchu. Môže sa vyskytnúť tiež pri oblakoch Stratocumulus, Altocumulus, Altostratus, Cirrus a Cirrocumulus, avšak v týchto prípadoch ide väčšinou o menej výrazné výbežky (v porovnaní s mammatusom na Cumulonimbe). Podľa hladiny, v ktorej sa mamma vyskytuje a podľa okolitého oblačného systému sa tieto oblaky delia na tri typy: Altostratus mamma, Cumulonimbus mamma a Altocumulus mamma,“ uvádza SHMÚ.

Oblak vraj nemá väčšinou dlhé trvanie. Postupne prechádza do tmavošedej oblačnej vrstvy a niekedy je doprevádzaný zrážkami.

Zaujímavosťou je, že slovo Mammatus pochádza z latinského “mamma” čo znamená vemeno.

 

Zdroj: TASR / Martina Kriková