Regióny Bratislava

Výkaly aj opití bezdomovci hneď vedľa detského ihriska: V bratislavskom Novom Meste majú problém

Zdroj: FB / Pavol Troiak - Nové Mesto

BRATISLAVA – Len pred nedávnom zverejnil poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Bratislava – Nové mesto Pavol Troiak status, v ktorom upozorňoval na znečistené Račianske mýto plné výkalov. Pár dní po uverejnení tohto statusu sme boli skontrolovať predmetné miesto, ktoré už bolo vyčistené. Problém s bezdomovcami tam však pretrváva aj naďalej.

 

Pavol Troiak len pred pár dňami zverejnil video, v ktorom zachytáva katastrofálnu situáciu v tesnej blízkosti detského ihriska. Pomedzi neostrihané kríky sa schovávalo plno výkalov a servítok. „Vedľa ihriska na Račianskom mýte je miesto plné výkalov. Račianske mýto je v správe našej MČ a mrzí ma, že Ekopodnik – Bratislava Nové Mesto sa podľa môjho názoru dostatočne nestará o kríky, ktoré sú na Račianskom mýte,“ opísal prostredie Pavol Troiak.

Zdroj: FB / Pavol Troiak – Nové Mesto

V súčasnosti je však toto miesto už upravené a kríku sú ostrihané. Kompetentní z EKO-podniku verejno prospešných služieb nás informovali, že toto miesto priebežne čistia „taktiež je pravidelne orezávaná zeleň tak, aby nevytvárala uzavretý priestor pre vykonávanie nežiaducich ľudských potrieb.“ Podľa našich zistených informácií od EKO-podniku má k čisteniu tohto areálu dochádzať 2x týždenne a to každý pondelok a piatok, podľa potreby aj častejšie.

Zdroj: Zoznam.sk / Barbora Plavalova

Problém s bezdomovcami pretrváva

Je obdivuhodné ako rýchlo dokázali kompetentní zareagovať a upraviť predmetné miesto. Avšak okrem výkalov ľudí trápi ešte závažnejší problém. Na tomto mieste sa zdržiava kopec bezdomovcov. Ľudia sa boja sadnúť si vôbec na lavičku, „na Račku, chodíme tam denne, je to samý bezdomovec. V miestnej cukrárni musia byť zúfalí, tí ľudia spia a chlascú na lavičkách 20 m od ich klientov. Radi sa vyhrievajú pri fontáne. Bez dezinfekcie lavičky by som si na ňu ani nesadla. Naposledy sme jedného vyháňali z detskej šmykľavky! Ale ten vyzeral byť zdrogovaný,“ opísala svoje rozhorčenie jedna z obyvateliek Nového mesta  v komentári. K je výhradám sa pridala ďalšia obyvateľka „Trefné komentáre. Na Račko už dlho nechodím kvôli bezdomovcom.“

Zdroj: Zoznam.sk / Barbora Plavalova

Kompetentní z EKO-podniku nás informovali, že o tomto probléme vedia avšak jeho vyriešenie je náročné. „Bezdomovectvo a neduhy s ním spojené sú problémom, ktorý nie je možné vyriešiť zo dňa na deň. Jeho riešenie je otázkou komplexných opatrení a vyžaduje si zapojenie a spoluprácu všetkých zainteresovaných zložiek spoločnosti: mesta, mestských častí, polície, organizácií, ktoré sa venujú ľuďom bez domova atď. Taktiež na Magistráte existuje oddelenie Referát mestského terénnneho teamu (9 pracovníkov) a oddelenie pomoci ľuďom bez domova (12 pracovníkov),  s ktorým EKO VPS komunikuje.“

Pre zoznam.sk prezradili, že v tejto súvislosti vyzvali aj mestskú políciu. „Mestská časť BANM požiada mestskú políciu, aby v tejto lokalite zintenzívnila hliadkovú činnosť, „ napísali kompetentní z EKO-podniku.