Pezinok Regióny Bratislava Top

Zábava pre celé rodiny: Otvára sa jedinečná Malokarpatská vínna cesta

Už 15 rokov malokarpatskí vinári otvárajú svoje pivnice na sv. Urbava. ZDROJ: mvc.sk

BRATZISLAVA – Vo svetových encyklopédiách sa o vínach zo Slovenska nepíše toľko ako o produktoch z Talianska, Francúzska alebo Južnej Ameriky a slovenské vína neplnia vo veľkom pulty obchodov a vinoték za jeho hranicami, patrí Slovensko medzi dynamicky sa rozvíjajúce vinárske krajiny a naše vína a jeho vinohradnícke oblasti si zaslúžia pozornosť, rešpekt a uznanie. 

 

Ako informuje Malokarpatská vínna cesta na svojej stránke mvc.sk v súčasnosti je podľa zákonnej klasifikácie na Slovensku 6 vinohradníckych oblastí situovaných pozdĺž jeho južnej hranice – Malokarpatská, Juhoslovenská, Nitrianska, Stredoslovenská, Východoslovenská a Tokajská. „Najväčšou z nich je Malokarpatská, kde sa vinohradníctvo dnes viaže na juhovýchodné stráne Malých Karpát, okolie Hlohovca a Skalice a najmenšou a najexkluzívnejšou Tokajská, ktorá úzko súvisí s rovnomennou oblasťou na území Maďarska a obmedzuje sa iba na niekoľko obcí,“ konštatuje mvc.sk. Už od polovice 90. rokov minulého storočia sa vo vinohradníckych oblastiach Slovenska objavuje myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré by spropagovali a spopularizovali jednotlivé vinohradníckej oblasti, jeho produkty, víno a miestnu.

Najznámejšia a najstaršia je práve Malokarpatská vínna cesta, ktorá v sebe spája viacero fenoménov – víno, krajinu, históriu a gastronómiu medzi Bratislavou a Trnavou ako veľkými centrami juhozápadného Slovenska. Medzi nimi leží tri menšie mestá – Pezinok, Modra a Svätý Jur, ktoré sa pýšia starou tradíciou slobodných kráľovských miest, pričom tituly získali už v 17. storočí. Malokarpatská vínna cesta ponúka podujatia pre milovníkov vína po celý rok. „Už 15 rokov malokarpatskí vinári otvárajú svoje pivnice v najkrajšom období roka – v máji. Je to príležitosť ochutnať vína z minuloročnej úrody v 121 pivniciach a porovnať ich snaženie,“ informuje mvc.sk.

 

Už 15 rokov malokarpatskí vinári otvárajú svoje pivnice na sv. Urbava. ZDROJ: mvc.sk

Slovenské vínka môžete ochutnať na Devíne, v Rači, Vajnoroch, Svätom Jure, Limbachu, Pezinku, Modre, Šenkviciach alebo v Doľanoch. „Dva májové dni máte možnosť ochutnať vína v domácom prostredí, kde Vám nalieva vinár, ktorý týždne strávil vo vinohrade, ktorého snahou bolo z vlastného hrozna dorobiť to najlepšie víno. Zážitok z tohto podujatia si v nijakom obchode k fľaši vína nekúpite, po ten si rok čo rok musíte prísť na Malokarpatskú vínnu cestu,“ zdôrazňuje mvc.sk.  Nuž a čo nové Vás čaká na tohtoročnej, ktorá svoje pivničky otvorí v piatok 20. mája?

„Veľké vína Malých Karpát z  ročníka 2021, výborné kulinárske pochúťky – častokrát pripravené osobne vinárom, nebude chýbať hudba priamo v pivniciach, výstavy umelcov. Čakajú Vás 2 dni skvelých vín, príjemných zážitkov v rozkvitnutom Malokarpatskom regióne. Vstupenka na tento jedinečný degustačný zážitok stojí 50,- Eur, v nej je však 25,- Eur bonus na nákup vín, ktoré Vám najviac chutili, mapka, ktorá Vás do pivníc ľahko privedie, pohár v taštičke, aby sa Vám cestou nezatúlal a pas, aby ste si aj po čase doma spomenuli, ku ktorému vinárovi sa treba pre víno vrátiť znova,“ dodávajú organizátori Malokarpatskej vinnej cesty 2022.