Regióny Bratislava Senec Top

ZÁHADNÝ úkaz na oblohe: Nad Sencom pozorovali zvláštne nebeské divadlo

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

SENEC – Nevídaný úkaz na nočnej oblohe pozorovali obyvatelia Senca v sobotu večer. Svedkovia  nebeského divadla okamžite siahli po mobilných telefónoch. Nočnú scénu, ako zo sci-fi filmu nasnímali a okamžite zverejnili na sociálnych sieťach. Kým niektorých Senčanov úkaz znepokojil, iní okamžite vedeli, čo sa to medzi súhvezdiami odohráva. 

 

Celé sa to začalo ešte v noci počas sviatočnej soboty. “Ahojte, nevie niekto, čo to bolo za objav na oblohe?” spýtala sa obyvateľka Senca na sociálnej sieti. Zaujalo ju totiž, že nočná obloha akoby odhalila netradičný úkaz – hviezdy zoradené v jednej línii, ktoré putovali naprieč celým nebom. Otázka, ktorú položila spoluobyvateľom mesta, spustila pod príspevkom búrlivú diskusiu. Niektorí diskutovali skutočne konštruktívne, iní na zvláštny úkaz reagovali humorom.

Podľa fotografii a videa, ktoré Senčania nasnímali, to na oblohe skutočne vyzeralo, ako počítačová hra. Ak by ste to zazreli, oči z nočnej oblohy by ste, len tak neodtrhli. No a tu je jedno z mnohých vysvetlení. “To bol Muskov Starlink… Stovky satelitov okolo Zeme a rýchly bezplatný internet. Postupne ich vypúšťajú a umiestňujú na obežnej dráhe,” reagovala množstvo otázok jeden z diskutujúcich. Túto informáciu dokonca viacerí potvrdili linkom na článok s podobnými fotografiami z celého sveta.

 

Viditeľnosť Muskových satelitov. Zdroj: FB / Senec – komunitná

 

Niektorí diskutujúci uchopili informáciu o úkaze na nočnej oblohe svojsky. Zverejnil obrázok so známym mimozemšťanom, ktorý hľadal domov. “Alf,” napísal ďalšia zas doplnila, že je to “Majka z Gurunu,” a iný zas, že je to “Chemtrails. Nočná verzia”.  Zábava sa samozrejme zvrhla aj na politikov, “To Matovič prenasleduje Sulíka,” vtipne komentuje ďalší obyvateľ. Odpoveď odborníka, ktorého Zoznam.sk oslovil nás však posúva do reality nových technológii, ktoré žiaľ nezapĺňajú len zem, ale aj vesmír nad našimi hlavami.

Ako to bolo naozaj

Zoznam.sk v súvislosti so zvláštnym úkazom oslovil podpredsedu Rady Slovenského zväzu astronómov Svetozára Štefečeka, podľa ktorého ide skutočne o satelity projektu Starlink. Tie do vesmíru postupne vynáša spoločnosť SpaceX Elona Muska. “Štartujú v sériách (väčšinou ich býva 60), pričom posledný štart prebehol úspešne v nedeľu ráno. V takomto období ich vidíme ako “vláčik”, po čase sa dostanú na vyššie dráhy,” uviedol Štefeček. Tie, ktoré boli do vesmíru vynesené v nedeľu, bude možné na Slovensku vidieť v stredu nadránom.

Vypúšťanie Muskových satelitov prebieha od roku 2019, vesmírne rakety naraz vypustia na obežnú dráhu Zeme až 60 satelitov. Celkovo by ich nad planétou malo krúžiť 12-tisíc, pričom budú poskytovať širokopásmové pripojenie k internetu. Očakáva sa, že celý projekt by mal byť dokončený a spustený do roku 2027. V súčasnosti sa vo vesmíre nachádza zhruba 12 percent z celkového počtu satelitov. Najbližší termín vynesenia ďalších 60 satelitov bude už túto sobotu. Celkovo už SpaceX urobilo 27 štartov satelitov do vesmíru, pričom všetky boli úspešné.

Celý projekt narazil na kritiku odbornej verejnosti, ktorá sa bojí, že satelity budú komplikovať astronomické pozorovania. Hlavným dôvodom môže byť ich viditeľnosť, kedy ich dokáže pozorovať aj ľudské oko. Z toho dôvodu spoločnosť na satelity namontovala špeciálnu clonu, cez ktorú prejdú len rádioaktívne vlny. Okrem toho tvrdia, že satelity vytvárajú riziko vesmírneho odpadu, ktorý môže vzniknúť po zrážke dvoch satelitov. Spoločnosť Elona Muska ale tvrdí, že riziko zrážky je minimálne.

 

Zdroj: heavens-above.com