Regióny Bratislava Top

ZÁSADNÝ ZVRAT! Nové dôkazy, Kotleba si zajtra definitívny verdikt nevypočuje

Pojednávanie v kauze šekov súd odročil. Kotleba čelí ďalšiemu obvineniu. Zdroj: TASR/FB

BRATISLAVA – V utorok mal senát Najvyššieho súdu rozhodovať v prípade obžalovaného Mariána Kotlebu. Poslanec Národnej rady a predseda ĽSNS si však svoj verdikt nevypočuje. Verejné zasadnutie na poslednú chvíľu zrušili. V prípade kauzy kontroverzných šekov predložil prokurátor nové dôkazy. Medzi tie mal podľa statusu jedného z členov Kotlebovej strany prokurátor zaradiť práve jeho nedávne gesto v parlamente. Podľa informácií člena ĽSNS Kotlebovi na základe zdvihnutej ľavice v sieni Národnej rady pribudlo nové obvinenie.  

 

“Verejné zasadnutie v trestnej veci Mariana K. vytýčené na 8. marca bolo zrušené z dôvodu žiadosti obžalovaného o preštudovanie a oboznámenie s novými dôkazmi predloženými zo strany prokurátora ako aj zaujatia stanoviska k nim,” objasnila rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu hovorkyňa Alexandra Važanová. Sudca Najvyššieho súdu mal rozhodovať o tom, či neprávoplatne odsúdeného Mariana Kotlebu pošle za mreže. Šéfovi politickej strany Ľudová strana naše Slovensko hrozí až štvorročný trest, ale aj strata mandátu. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu ho v októbri 2020 uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. V pondelok mali lídra strany podľa jej člena Rastislava Schlosára obviniť z ďalšieho trestného činu.

DEFINITÍVNY KONIEC KOTLEBU?! Najvyšší súd rozhodne o tom, či si predseda ĽSNS odsedí 4 roky natvrdo

Status poslanca Schlosára na sociálnej sieti. Zdroj: FB

Zaujímavé vysvetlenie

Marián Kotleba sa pred mesiacom v parlamente neubránil gestu, ktoré pobúrilo viacerých poslancov aj širokú verejnosť. Na protest schválenia obrannej dohody s USA v parlamentnej sieni zodvihol svoju ľavicu. Kotlebovci si gesto svojho šéfa obhajujú tým, že len napodobňoval pískajúceho rozhodcu. Prokurátor Tomáš Honza, ktorý prípad dozoruje má však zrejme na to celkom iný názor. Zo stanoviska Najvyššieho súdu sa to, či práve Kotlebova vztýčená ľavica je novým dôkazom v prípade nedozvedáme. Poslanec za ĽSNS Rastislav Schlosár však vo svojom facebookovom statuse uviedol, že prokuratúra doplnila obžalobu, práve o medializované gesto v parlamente. „Prokurátor Honz, známy prenasledovaním ľudí za ich názory, doplnil obžalobu na Mariana Kotlebu tvrdením, že mal údajne v parlamente hajlovať počas rokovania o okupačnej zmluve s USA,“ napísal Schlosár v svojom prejave na sociálnej sieti. Ďalej vysvetlil aj to, čo malo podľa členov ĽSNS Kotlebove gesto znamenať. „Opiera sa pritom o vyjadrenie istého „znalca“, ktorý v napodobňovaní pískajúceho futbalového rozhodcu, mávajúceho ľavou rukou, vidí ako ináč fašistický pozdrav. Tentoraz však nie nemeckej NSDAP, ale americkej tajnej organizácie Ku Klux Klan!“ nechal sa počuť Kotlebov stranícky kolega v svojom príspevku.

Kotleba, parlament
Kotleba na rokovaní parlamentu o obrannej dohode s USA. Zdroj: FB

Kontroverzné šeky

Senát Najvyššieho súdu mal v utorok rozhodovať v kauze Kotlebových kontroverzných šekov. Poslanec Národnej rady rozdával rodinám šeky v hodnote 1488 eur. Urobil tak presne 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Trom rodinám zo sociálne slabších pomerov vtedy finančné príspevky odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici. Bývalý Banskobystrický župan šeky so sumou 1488 nedaroval v marci 2017 prvýkrát. Ešte vo funkcii banskobystrického župana totiž daroval peniaze hokejovému klubu Veľký Krtíš. Tiež išlo o dar v rovnakej výške. Šéf hokejového klubu HC Veľký Krtíš Igor Talpáš vtedy povedal, že župu požiadal o 1 500 eur, suma však prišla nižšia. Členovia Kotlebovej strany nacistickú symboliku šekov so sumou 1488 eur dodnes popierajú.

 

Kotleba, šeky, ĽSNS
Odovzdávanie šekov v Banskej Bystrici. Zdroj: grab denníkN

Orgány činné v trestnom konaní vidia v poslancových šekoch jasnú symboliku. V publikáciách, textoch a prejavoch rasistických a neonacistických prívržencov sa často vyskytujú mnohé pojmy, symbolika a skratky, ktorých význam nie je na prvý pohľad zrejmý. Mnohé z nich pochádzajú z histórie a tieto skupiny si ich len privlastnili.“14 words alebo 14 slov – We must secure the existence of our people and a future for white children. My musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre naše biele deti,” tento výrok sa stal heslom a bojovým pokrikom hnutia White power hlásajúceho nadradenosť bielej rasy a predstavuje aj prvé číslo kontroverznej sumy. Druhé dvojčíslie, ktoré sa na šekoch objavilo je 88. “Ôsme písmeno abecedy je H a v kombinácii 88=HH vyjadruje pozdrav Heil Hitler!. Ide o veľmi často používaný kryptogram v textoch neonacistov,” napísala vo svojom článku ohľadne symboliky čísel Lucia Ferenčíková. Často sa podľa jej textu používajú tieto čísla v kombinácii 14/88 a vyjadrujú podľa jej slov oddanosť bielemu rasizmu nadväzujúcemu na myšlienky nacizmu. Osmička je skratkou pre iniciály Adolfa Hitlera, keďže ôsme písmeno abecedy je H.