Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ZAUJALO NÁS: Bude VIANOČNÝCH STROMČEKOV tento rok dosť? Poznáme odpoveď

Budú na slovenskom trhu na predaj slovenské vianočné stromčeky? Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – K neodmysliteľnému koloritu Vianoc patria darčeky, kapor a stromčeky. Aj keď do začiatku pravej predvianočnej a sviatočnej horúčky zostávajú ešte takmer tri mesiace, nás zaujímalo, či bude „živých“ stromčekov u nás tento rok dosť. Na čo sa máme pripraviť? 

 

Budú, či nebudú? Ak áno, dostanú sa na trh aj tie zo slovenskej produkcie? O tom, aká bude situácia so „živými“ stromčekmi na Slovensku, či ich bude dosť, a aká je situácia s ich pestovaním v slovenských podmienkach, sme sa opýtali Jaroslava Jankoviča, vedúceho Odboru pestovania a produkcie lesa v Národnom lesníckom centre vo Zvolene – Lesnícky výskumný ústav Zvolen. “Určite ich bude dosť. Tak ako každý rok si túto tržbu obchodníci nenechajú ujsť,” povedal Jankovič.

Slováci na Vianoce preferujú určité druhy vianočných stromčekov, či už zo zahraničia alebo zo slovenskej produkcie. Zrejme najžiadanejšie sú jedle, prím hrá jedľa kaukazská (Abies nordmanniana), prípadne jej hybridy – v drvivej väčšine z dovozu zo zahraničia, menej borovice (na západnom Slovensku) a smreky,” dodal Jankovič a vyjadril sa aj k otázke, prečo je na slovenskom trhu viac vianočných stromčekov zo zahraničia ako od slovenských pestovateľov. “Slovenských pestovateľov je málo. Nedokážu svojou produkciou uspokojiť dopyt po vianočných stromčekoch.” Pestovanie vianočných stromčekov je podľa neho pre slovenských podnikateľov stratové a takisto aj legislatíva im zväzuje ruky. Okrem toho pestovať vianočné stromčeky na ľubovoľných poľnohospodárskych a lesných pozemkoch nie je vôbec jednoduchá záležitosť.

 

Rezané stromčeky dlho nevydržia. V súčasnosti moderným trendom prenájom stromčekov. Zdroj: Peter Korček

“Plantáže vianočných stromčekov na lesných pozemkoch naša legislatíva neumožňuje zakladať. Možno ich zakladať iba na poľnohospodárskych pozemkoch a na tzv. „ostatných plochách“. Z lesných porastov možno na vianočné stromčeky použiť iba stromčeky, ktoré sú výsledkom výchovných zásahov v mladých lesných porastoch, tie však vo väčšine prípadov nespĺňajú vysoké nároky spotrebiteľov na ich estetický vzhľad a preto iba zlomok stromčekov z výchovných zásahov sa uplatní na trhu s vianočnými stromčekmi,” skonštatoval Jankovič.

Módnym trendom je v súčasnosti prenájom vianočných stromčekov. Model fungovania tejto služby je jednoduchý: “Tento „módny“ trend znamená, že vianočné stromčeky pestované v kontajneroch sú zapožičané od ich pestovateľa a po skončení Vianoc sa k nemu opäť vrátia.  Pri dobrom zaobchádzaní so stromčekmi  je možné využiť ich opakovane, aj niekoľko rokov, a teda pestovateľ ich v takom prípade môže opäť prenajať,” zdôraznil Jankovič.