Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Závislých na drogách a alkohole sú na Slovensku tisíce ľudí. Na ich liečbu idú desiatky miliónov EUR

Na liečbu drogových závislostí šlo vlani vyše 28 miliónov eur. ZDROJ: fb Polícia SR

BRATISLAVA – Pre drogové závislosti sa vlani liečilo vyše 57.000 ľudí, zdravotné poisťovne za liečbu zaplatili viac ako 28 miliónov eur. Najčastejšou diagnózou bola závislosť od alkoholu. Vyplýva to zo stanovísk, ktoré poskytli všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku.

 

Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje za vlaňajšok 38.987 liečených závislostí, vo vyše 18.500 prípadoch išlo o závislosti od alkoholu. “Presné počty ľudí, ktorí nemajú pitie pod kontrolou, však nie sú známe, keďže mnohí si tento problém nepripúšťajú a nevyhľadajú odbornú pomoc,” ozrejmila manažérka oddelenia komunikácie poisťovne Eva Peterová. Celkovo Všeobecná zdravotná poisťovňa na liečbu drogovo závislých pacientov vynaložila približne 22 miliónov eur, najvyššiu úhradu zaznamenala pri špecializovanej lôžkovej starostlivosti pre dospelých. Peterová poukázala, že počet poistencov s liečenou závislosťou za posledné tri roky mierne klesá, no náklady na liečbu rastú.

 

Na liečbu drogových závislostí šlo vlani vyše 28 miliónov eur. ZDROJ: fb Polícia SR

V roku 2021 sa z drogových závislostí liečilo aj 13.800  poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. “Nárok na liečbu má každý pacient, ktorý prejaví záujem a navštívi psychiatrickú ambulanciu priamo – bez potreby výmenného lístka,” priblížil jej PR špecialista Matej Štepianský. V rámci diagnóz podľa neho dominovali poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím alkoholu. Dôvera vlani za liečbu drogovo závislých uhradila približne 2,2 milióna eur, tiež eviduje zvýšenie nákladov. “Náklady spojené s liečbou stúpajú úmerne so zvyšovaním bodovej hodnoty jednotlivých výkonov, ako aj cenou bodu a komplexnosťou diagnosticko-terapeutického prístupu,” vysvetlil Štepianský. Hradená je podľa neho každá indikovaná ambulantná a ústavná liečba závislostí.

Union ZP v roku 2021 zaznamenala 4704 poistencov, ktorí sa  liečili z drogovej závislosti. “Pacienti sa najčastejšie liečia s diagnózou závislosti od alkoholu,” informovala jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Poukázala, že nárok na liečbu má každý poistenec, ktorý voči poisťovni nemá nesplnené pohľadávky. “Táto podmienka neplatí pre poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti,” doplnila. Na liečbu vynaložila Union ZP dokopy približne 4 milióny eur. Žiadosti sa podľa nej neposudzujú vopred, v minulosti liečbu schvaľoval Odborný liečebný ústav psychiatrický na Prednej Hore. “Počet pacientov aj náklady spojené s liečbou drogových závislostí postupne narastajú. Dôvodom je fakt, že liečba závislostí je dlhodobá,” dodala hovorkyňa.