Regióny Bratislava

Zdržanie otvorenia nového Detského kardiocentra spôsobila pandémia

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Zdržanie otvorenia nového Detského kardiocentra (DKC) spôsobili pandemická situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19 a oneskorené dodávky tovaru i ostatného vybavenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Soňa Valášiková.

 

 “V súčasnosti sa priestory nového DKC finálne zariaďujú. Následne sa zrealizuje presťahovanie,” spresnila. Nové DKC malo byť pôvodne otvorené vlani na jeseň.

Centrum, ktoré má poskytnúť špičkovú starostlivosť a komfort deťom s vrodenými srdcovými chybami a ďalšími kardiovaskulárnymi diagnózami, bude súčasťou Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Výstavba nového moderného pracoviska si vyžiadala približne 20 miliónov eur. Bude mať ambulantnú časť, lôžkovú časť, dve kardiochirurgické sály, jednu hybridnú katetrizačnú sálu a ďalšie priestory, napríklad na výučbu medikov. Detskí pacienti sa budú liečiť v priestranných farebných priestoroch s ilustráciami z rozprávok na stenách a dostatkom slnečného svetla. Príjemné prostredie má minimalizovať traumu z hospitalizácie. V detskom kardiocentre ročne operujú asi 300 pacientov z celého Slovenska s vrodenou srdcovou chybou. Viac ako polovicu z nich operujú do jedného roka, niekedy majú deti aj menej ako 1000 gramov.