Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Železničiari varujú. Na koľajniciach v júli vyhasli tri životy

Opitý muž sa vyhrážal výpravcom vlakov ublížením na zdraví a smrťou.
Na koľajniciach v júli zahynuli traja ľudia. ZDROJ: FB Polícia Trenčiansky kraj

 BRATISLAVA – Železnice Slovenskej republiky evidujú od 4. júla do 31. júla tri smrteľné zrážky s vlakom. V dvoch prípadoch išlo o zrážku vlaku s osobami, v ďalšom prípade o zrážku s cyklistom. Informoval o tom Denis Dymo z odboru komunikácie a marketingu Železníc Slovenskej republiky.

 

Železnice Slovenskej republiky v tejto súvislosti vyzvali verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. “Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne,” upozornil Dymo.

Dopravu podľa neho v júli ovplyvnili i vysoké teploty. Železnice pre ne prijali viaceré opatrenia, napríklad mimoriadne prehliadky tratí alebo preventívne znižovanie povolenej rýchlosti vlakov v niektorých traťových úsekoch. Dymo ozrejmil, že napriek tomu zaevidovali dve hlásenia o zvlnení či vybočení koľaje.

Železnice Slovenskej republiky zaznamenali aj prípady vandalizmu, a preto opätovne upozornili na jeho nebezpečné dôsledky. “Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi. Železnice Slovenskej republiky preto prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku Železníc Slovenskej republiky kontaktovala políciu a eliminovala trestnú činnosť,” dodali.