Regióny Bratislava Top

Žiadne kolóny a hodiny za volantom. Cesta do Chorvátska bude jednoduchšia

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Leto sa nezadržateľne blíži a mnohí sa už pripravujú na letné dovolenky. Zatiaľ nie je jasné, ako bude tohtoročná dovolenková sezóna vyzerať, či bude možné cestovať a či toto “privilégium” nedostanú len “vyvolení”. Už teraz je zrejmé, že dovolenkári budú mať rôzne možnosti na cestovanie. Minulý rok spustil súkromný dopravca Regiojet možnosť cesty vlakom do Chorvátska, tento rok sa k nim pridali aj štátne železnice. Tie ľuďom k ceste do Chorvátska ponúkajú aj službu navyše. 

 

Všetci už netrpezlivo čakáme, či sa tento rok bude môcť cestovať do zahraničia k moru. Zatiaľ je pre ľudí táto možnosť zakázaná a v prípade, ak sa aj vyberú na dovolenku do zahraničia, musia po návrate počítať s povinnou karanténou. Čísla sa však zlepšujú a stále tak existuje nádej, že milovníci mora sa k nemu nakoniec dostanú aj toto leto. Štátne železnice sa však rozhodli, že zariskujú a príchádzajú s novou ponukou. Zaviedli totiž linku z Bratislavy do Splitu.

Podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáša Kováča totiž zavádzajú priame železničné spojenie z hlavného mesta do chorvátskeho letoviska, ktoré budú môcť Slováci využívať od júna do septembra. “Z nášho hlavného mesta do chorvátskeho letoviska bude vlak odchádzať od 18. 6. do 10. 9. 2021 vždy v utorky a piatky o 15:51, v opačnom smere zo Splitu do Bratislavy od 19. 6. do 11. 9. 2021 v stredy a v soboty o 16:48,” deklarujú štátne železnice. Pre ľudí majú však aj ďalšiu zaujímavú správu. Okrem štvornohého miláčika si so sebou budú môcť zobrať aj dvoj či štvorkolesového tátoša. Pre cestujúcich totiž ponúkajú aj službu, že si so sebou môžu zobrať auto či motorku. Urobiť tak môže 10 pasažierov. Pre ľudí budú k dispozícii aj raňajky a klimatizované vozne na sedenie či prespatie.

Vlakom si do Chorvátska môžete vziať aj auto či motorku. Zdroj: ZSSK

„Hoci svet aktuálne ešte stále bojuje s pandémiou koronavírusu, ktorý trápi aj našu železničnú spoločnosť, neradi by sme iba neproduktívne čakali na lepšie časy. Plánovať treba aj v čase neistoty. Verím, že situácia sa aj vďaka vakcinácii a čoraz lepším poznatkom o koronavíruse zlepší a tohtoročná letná sezóna už bude zahraničným dovolenkám priať. Slováci milujú Chorvátsko, radi by sme im vyšli v ústrety a dostali ich do obľúbených destinácií pohodlne a tak, aby mohli priamo na mieste využívať aj vlastnú dopravu,“ povedal  generálny riaditeľ železníc Filip Hlubocký.

Aké budú ceny?

Podľa železníc je predpredaj lístkov už spustený. Známe sú už aj ceny za cestu do Chorvátska. V prípade dospelého sa lístok na sedenie pohybuje od 29,90 eur, pre dieťa do 15 rokov to je polovica, teda 15 eur. Lôžkové cestovné doklady sú drahšie – dospelý musí počítať s najmenej 70 eurami, v prípade dieťaťa to je 55 eur. Ide o “lôžko Triple”. Najdrahšie je samostatné lôžko, ktoré dospelého vyjde 139 eur. Pre dieťa takáto možnosť nie je.

Ak by sa niektorí cestujúci rozhodol, že chce so sebou zobrať aj auto, bude si musieť siahnuť oveľa hlbšie do vrecka. Za prepravu auta do Splitu si železnice pýtajú takmer 110 eur. Za motocykel 80 eur. K tomu treba pripočítať aj cenu za lôžko, alebo lístok na sedenie. Ak by sa do Splitu vybrala trojčlenná rodina s autom, tak za lôžka v kupé s tromi posteľami by zaplatili 304,70 eur. Ak by sa uspokojili len s miestami na sedenie, cena by bola takmer o polovicu nižšia (od 184,70 eur). Dvojica, ktorá by si so sebou vzala motorku, by si musela pripraviť minimálne 259 eur v prípade miest s lôžkom a vyše 139 eur v prípade, ak by im stačili miesta na sedenie. Dôležité je však povedať. že ide o ceny pre jednosmerný lístok. Rovnakú sumu bude treba zaplatiť aj pre cestu naspäť.

Vlak do Chorvátska bude jazdiť vždy v utorok a piatok. Zdroj: ZSSK

Pre milovníkov športu či štvornohých chlpáčov sú vytvorené špeciálne podmienky. V prípade psov lístok stojí 29 eur, avšak, ich majitelia si budú musieť rezervovať alebo celé kupé na sedenie, alebo lôžkovú časť. Ak ide o psy so špeciálnym výcvikom (napríklad vodiace psy) sa za lístok neplatí. V prípade klasických bicyklov je ich preprava zakázaná. Výnimku majú iba špeciálne skaldacie bicykle, ktoré nie sú väčšie, ako klasická batožina. Nesmú však prekážať bezpečnej preprave a blokovať ostatným cestujúcim.

A čo podmienky?

Keďže ide nočný vlak, bude potrebné dodržiavať nočný kľud. Ten je nariadený od 21. hodiny večer do 8. hodiny rána nasledujúceho dňa.

V prípade, ak sa vyskytne istá nevyspytateľná situácia a cestujúci bude musieť stornovať lístok, železnice mysleli aj na takúto situáciu. Do 15 dní pred odchodom nie je storno nijak spoplatnené a cestujúci tak dostane naspäť plnú sumu lístka. Ak tak spraví od 14 dní do 1 dňa do odchodu, bude mu refundovaná polovičná cena lístka. Stornovanie lístka v deň odchodu už nebude možné. V prípade, ak nastane problém zo strany dopravcu – napríklad bude nevyhovujúca epidemiologická situácia a prísne opatrenia, majú cestujúci nárok na vrátenie plnej sumy za lístok.

Za psa so špeciálnym výcvikom sa platiť nebude. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Cestovať sa dalo už aj minulý rok

Počas prvej vlny koronakrízy vytvoril obdobnú ponuku cesty vlakom do Chorvátska aj súkromný doprava Regiojet. Vlaky s kapacitou vyše 500 osôb a počas prázdnin jazdili pravidelne každý deň. Na svojej stránke informujú, že službu ponúkajú aj tento rok a prvé “kotvy” zdvihnú už v 28. mája. Najskôr budú vlaky do Chorvátska jazdiť trikrát týždenne, následne, počas prázdnin to bude každý deň. “Ceny lístkov sú rovnako ako vlani výnimočne nízke – za jednosmerný cestovný lístok vrátane rezervácie a všetkých služieb – pre cestu vo vozni so sedačkami zaplatí cestujúci na trase do Rijeky cenu od 22,90 EUR; za lístok v spacom vozni cenu od 30,90 EUR. Na trase do Splitu ceny začínajú na 34,90 EUR za sedačku a na 41,90 EUR za cestu v spacom vozni,” informuje hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj. Ako dodal, minulý rok prepravili v oboch smeroch “viac ako 60 tisíc cestujúcich a ich prevádzka sa stala symbolom minuloročnej letnej dovolenkovej sezóny. Priemerná obsadenosť spojov bola 90%,” uzavrel.

Galéria
Pri ceste do Chorvátska nebudú železnice vyžadovať test ani potvrdenie o očkovaní. Zdroj: ZSSK
Cenník lístkov je už známy. Zdroj: ZSSK
Do auta si môžete zobrať aj auto či motocykel. Zdroj: ZSSK
Do vlaku si okrem psa môžete zobrať aj auto či motorku. Zdroj: ZSSK
Vlak bude odchádzať každý utorok a piatok, a to od júna do septembra. Zdroj: ZSSK
Zdroj: Regiojet.sk
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Hala železničnej stanice po rekonštrukcii. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Mapa, kde je potrebné auto naložiť do vlaku. Zdroj: ZSSK
navigate_before
navigate_next

Správu budeme aktualizovať o ďalšie podmienky pre cestujúcich.