Senec Regióny Bratislava Top

NEZNESITEĽNÁ ZIMA! Rodičia zúria: DETI musia sedieť v BUNDÁCH, prečo nezapli KÚRENIE? Starosta reaguje

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

BERNOLÁKOVO – Žiaci si museli do lavíc sadnúť vo vetrovkách. Hoci vonku sa už dávno ochladilo, na základnej škole v Bernolákove (v okrese Senec) kotolňu ešte stále nezapli. Rodičia zúria, pretože škola im nič neoznámila. Starosta vysvetľuje, čo sa stalo.

O tom, že sa v škole nekúri, sa rodičia dozvedeli až do svojich ratolestí. Podľa ich slov viacero školákov muselo počas vyučovania sedieť v bundách či vetrovkách. „Na starej škole sa nekúri, deti boli v zime. Viacerí sme písali riaditeľke, ale odpoveď zatiaľ nemáme,“ hovorí Mária.

Problém podľa rodičov nie je v tom, že sa to deje, ale že škola nič neoznámila, píše stránka Bernolákovo online, ktorej sa ozvali nespokojní rodičia. „Je neskutočné, že dieťa mi muselo sedieť v škole vo vetrovke a ja sa to dozviem od neho,“ napísal rozhorčený Peter.

Kúrenie nefunguje, kotolňu nestihli vybudovať

Prečo kúrenie na škole nefunguje? Situáciu pre Bernolákovo online ozrejmil starosta starosta obce Miroslav Turenič. “K situácií prišlo tak, že počas dostavby školy prišlo k zrušeniu starej technicky nevyhovujúcej kotolne a pristúpilo sa k vybudovaniu novej centrálnej kotolne pre 3 budovy (starú školu, dostavbu a multihalu),” vysvetľuje starosta.

Zdôvodňuje to tým, že ide o veľmi náročnú logistickú akciu. “Na procese prepojenia kotolní sa pracuje už viac ako rok. Samozrejme, využili sme všetky kontakty ktoré sme mali, aby kotolňa bola pred začiatkom vykurovacej sezóny funkčná a všetci ma ubezpečovali, že kotolňa bude do začiatku sezóny funkčná,” pokračuje.

Nastupuje náhradné riešenie

Keďže kotolňu spustiť nestihli, pristúpiť musia na náhradné riešenie. “Predpokladaný termín spustenia kúrenia z novej kotolne je v druhej polovici novembra. Dovtedy bude v triedach kúrenie zabezpečené elektrickými ohrievačmi,” píše starosta.

“Z porady vedenia obce s vedením školy 24.10.2023 vzišiel pokyn na odbor správy majetku zabezpečiť ASAP náhradný spôsob vykurovania do doby spustenia novej centrálnej kotolne. Náhradné kúrenie malo byť zabezpečené, tak aby sa začalo kúriť, keď tri dni po sebe denná teplota klesne pod 15 C°. Administratívne bol nákup ohrievačov zabezpečený, a dnes doobeda prinesú elektrické ohrievače do školy a majú začať v škole kúriť,” uvádza starosta v stanovisku zverejnenom v piatok (3.11).

Žiakov by už preto teplotný nekomfort počas vyučovania nemal trápiť. “Robíme s plným nasadením všetko pre to, aby škola bola čo najskôr dokončená a všetko plne funkčné na prevádzku,“ dodal starosta.