ZMOS odporúča samosprávam, aby adresovali jednotlivým štátnym rezortom list s požiadavkami

BRATISLAVA – Združenie miest a obcí Slovenska odporučilo samosprávam, aby adresovali jednotlivým štátnym rezortom list s požiadavkou na dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy. Potvrdil to ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.

 

„Na viaceré agendy sú financie postačujúce akurát do jari či leta, štát pritom objednáva na celý rok,“ spresnil. Únia miest Slovenska v stredu informovala, že jej členovia požiadajú ministerstvo financií o odpustenie splatenia finančnej výpomoci, ktorú dostali v roku 2020 v súvislosti s riešením  pandémie ochorenia COVID-19. Únia zároveň vyzýva všetky ostatné samosprávy na Slovensku, ktoré túto finančnú pomoc dostali, aby sa k spoločnej iniciatíve miest pripojili.

Zvolený postup má podľa únie svoje opodstatnenie práve v tomto čase, keďže neodpustenie návratnej finančnej výpomoci by malo priamy vplyv na rozpočty rokov 2024 a 2025. Členské mestá únie budú sledovať ďalší vývoj vlastnej ekonomickej situácie, postup zo strany štátu a v septembri sa rozhodnú, aké ďalšie kroky podniknú.

Viac o téme: dofinancovanie, Michal Kaliňák, ministerstvo, požiadavky, rezort, samosprávy, Únia miest, Združenie miest a obcí Slovenska, ZMOS

Súvisiace články