Regióny Bratislava

Známa dizajnérka môže za nehodu, pri ktorej vyhasol život, skončiť za mrežami

Zdroj: TASR / archív

BRATISLAVA – V prípade minuloročnej tragickej dopravnej nehody na bratislavskej Tomášikovej ulici, pri ktorej zahynula mladá študentka Linh, vzniesol policajný vyšetrovateľ obvinenie podnikateľke Daniele Kralevich. Informoval prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Matej Izakovič.

 

“V predmetnej veci bolo uznesením zo dňa 22. marca vznesené obvinenie pre prečin usmrtenia. Obvinená Daniela K. má v súčasnosti zadržaný vodičský preukaz. Uznesenie o vznesení obvinenia bolo obvinenej doručené a v súčasnosti jej plynie lehota na podanie sťažnosti. Vo veci sa naďalej vykonávajú úkony v zmysle Trestného poriadku,” priblížil prokurátor. Podľa príslušného paragrafu Trestného zákona jej hrozí trest odňatia slobody od dvoch do piatich rokov.

Už vo februári generálny prokurátor Maroš Žilinka po preskúmaní trestného konania vo veci zistil vážne pochybenia pri prvotných úkonoch dokumentovania dopravnej nehody. Zároveň zistil neprimeranú dĺžku znaleckého dokazovania, ako aj pasivitu pri výkone dozoru nad dodržiavaním zákonnosti zo strany prokurátora. Uložil preto krajskému prokurátorovi v Bratislave prijať opatrenia na odstránenie prieťahov v trestnom konaní, ako aj vyvodenie disciplinárnych dôsledkov z porušenia povinností konajúceho prokurátora.

Pochybenia vo vyšetrovaní zistil aj prezident Policajného zboru Peter Kovařík. Rovnako avizoval vyvodenie zodpovednosti nielen voči vyšetrovateľovi, ale i jeho nadriadenému .

Nehoda sa odohrala 21. septembra 2020. Polícia vtedy informovala, že pri nej zahynula 18-ročná chodkyňa. Auto mala šoférovať 35-ročná vodička, pričom k zrážke došlo na priechode pre chodcov. Obhajca pozostalých Peter Vačok v minulosti kritizoval prieťahy v konaní, najmä nevyhotovenie znaleckého posudku a neodobratie vodičského preukazu Daniele Kralevich.