Senec Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Ružinov Sereď Spišská Belá Tatranská Lomnica Trenčianske Teplice Senica Skalica Ružomberok Snina Stará Ľubovňa Prievidza Rožňava Spišská Nová Ves Top

Známa rodáčka z Prešova JANA MAJESKÁ: Do rodiny im pribudlo „TRETIE dieťatko”

Jana Majeská a Ján Koleník v seriáli Dunaj | ZDROJ: TV Markíza Jana Majeská a Ján Koleník v seriáli Dunaj ZDROJ: TV Markíza

Herečka Jana Majeská stojí po boku Jána Koleníka v historickom seriáli Dunaj. Rodáčka z Prešova priznáva, že s postavou chladnej Nemky Helgy Klausovej nemá veľa spoločného. Jednu vec ale spoločnú majú. Po jej boku v osobnom živote stojí charizmatický muž – herec Marek Majeský. Ich rodina s dvomi dcérami je ako vystrihnutá z katalógu.

Kde ste vyrastali? Ako si spomínate na svoje detstvo? A na ktoré miesta sa rada vraciate?

Vyrastala som v Prešove. Je to také malé – veľké mesto. Ideálne na dospievanie. V lete sme chodievali na Domašu a v zime na Drienicu. Teraz tam už chodíme s deťmi, ale nie tak často, ako by som chcela. Cesta na východ je dlhá a času málo, takže s rodičmi si viac telefonujeme, ako za nimi jazdíme. Ale v lete si to deti vždy veľmi užijú.

Čo vám v Bratislave najviac chýba?

Na Bratislavu som si rýchlo zvykla. Mám ju veľmi rada a páči sa mi, ako sa mení. Mám rada ľudí, ktorých som tu stretla. Zároveň má Bratislava ideálnu polohu blízko Rakúska a Česka, takže ponúka veľa možností.

Ako reagovali vaši rodičia na to, že chcete byť herečkou?  

Rodičia ma podporili. Mala som úplnú slobodu. Dôležité pre nich bolo, aby som mala vyštudovanú vysokú školu. Mohla som si vybrať, akým smerom sa budem uberať.

Keby ste neboli herečka, aké povolanie by ste si vedeli predstaviť?

Ak by ma nevzali na herectvo, chcela som byť učiteľka, konkrétne slovenčinárka. Mala som už podanú prihlášku. Prijali ma však skôr na herectvo, tak bolo rozhodnuté. Našťastie v tejto práci je slovenčina jej neoddeliteľnou súčasťou, aj keď musím kriticky priznať, že pri písaní diktátov by som už mala zrejme problém. (smiech)

Na konte máte účinkovanie vo viacerých seriáloch. Ako sa to líši od natáčania historického seriálu Dunaj?

Už pri Druhej šanci som hovorila, že je to moja srdcovka, ale Dunaj prekonal všetko. Ani neviem, kde mám začať. Úžasní talentovaní ľudia, masky, kostýmy, produkcia, komparz, ateliér… je to dokonalé. Pri tomto projekte sa podarilo vyskladať neuveriteľný tím ľudí a verím, že tá energia sa prenesie aj na diváka.

V seriáli hráte chladnú Nemku Helgu. V čom ste si blízke (prípadne čo by ste s ňou chceli mať spoločné) a čo vám nie je prirodzené?

Aj keď je Helga nesympatická postava, hrám ju rada. V skutočnosti však nemáme spoločné nič. Jediné, čo by som prijala, je jej šatník. (smiech) Ten je neuveriteľný.

V seriáli ste manželkou Janka Koleníka. Ako sa vám s ním pracuje ?

Mám to šťastie, že v seriáli  po mojom boku stojí práve Janko. Je nielen úžasný kolega, ale aj človek a pokladám za veľké šťastie, že s ním môžem pracovať. Vôbec som netušila, aký je vtipný. Niekedy mám problém dokončiť vetu, lebo vybuchnem od smiechu.

Máte nádherné dobové kostýmy a úžasné účesy. Ako dlho trvá vaša príprava, kým prídete pred kameru?

Masky a kostýmy sú naozaj krásne a je pravda, že túto časť prípravy si naozaj užívam. Niektoré kúsky sú šité na mieru, iné kúpené a róby poziačiavané. Niekedy trvá aj hodinu a pol, kým sa vôbec dostanem pred kameru. Čo mi však vôbec nevadí, pretože dievčatá v maskérni úplne zbožňujem.

S hercom Marekom Majeským tvoríte pár 18 rokov. Ako ste sa zoznámili?

18 rokov!? A mne to príde ako včera. Prvýkrát sme sa uvideli v škole, dlho sme sa okúňali a vidíte, je z toho krásnych 18 rokov.

Manželovi ste darovali na päťdesiatku výlet do New Yorku, bol prekvapený?

Marek do poslednej chvíle nevedel kam ide. Dozvedel sa to až na letisku. (smiech) Dostal termín, v ktorom si mal urobiť voľno a nevedel, čo sa bude diať. O to väčšie prekvapenie bolo, keď sa dozvedel, že letí do New Yorku na koncert Duran Duran, jeho obľúbenej kapely. Bol to neuveriteľný zážitok.

Navštívili ste aj broadwayské muzikály. Aký bol váš dojem? 

Pred odletom sa mi podarilo získať lístky na The Music man s Hugh Jackamon. Bolo to fantastické, od začiatku po koniec. Každý herec bol navyše fantastický spevák a tanečník. Bolo to dokonalé. Po predstavení dav ľudí čakal pri východe Jackmana. On vyšiel, všetkých pozdravil, so zopár šťastlivcami sa odfotil, zakýval na rozlúčku a išiel ďalej. Okrem toho sa nám ešte podarilo pozrieť si aj fantastický muzikál Chicago.

Čo na svojom mužovi obdivujete a čím vás dokáže nahnevať?

Môj muž je pre mňa všetkým. Vďaka nemu mám krásnu rodinu, dve úžasné dievčatá a dokonca aj malú “havku” Daisy. Vážim si čas, ktorý s ním trávim, pretože ho je veľmi málo a na nejaké hádky nie je priestor. Nie sme konfliktní, takže aj keď sa nejaký problém vyskytne, snažíme sa ho rozumne vydiskutovať. 

Jana Majeská s manželom Marekom Majeským | ZDROJ: Archív J. Majeská

Ako sa snažíte skĺbiť herectvo a rodinu?

Pre ženu to nie je ľahké povolanie. Keď sa deti vracajú zo školy, herečka – mama odchádza. U nás je to o to komplikovanejšie, že sme obaja rodičia herci. Ale máme okolo seba úžasných ľudí, ktorí nám pomáhajú. Môžeme bez výčitiek odísť, pretože vieme, že deti sú v najlepších rukách. Okrem toho, dievčatá sú už dosť veľké a dosť samostatné, takže v neposlednom rade nás vedia od určitých povinností, najmä školských, odbremeniť aj ony.

Máte dve dcéry. Inklinujú k umeniu alebo sú skôr na šport?

Emka je rozhodne umelecká duša. Je veľmi citlivá a kreatívna. Dokáže sedieť hodiny v izbe a maľovať. Veľmi rada číta. Niekedy ju musíme strážiť, aby nečítala do hlbokej noci pod perinou, s baterkou v ruke. Mladšia tiež veľmi rada kreslí, ale má rada aj matematiku. Veľmi dobre sa učí a veľmi rada behá. Niekedy ozaj nechodí, len behá. (smiech)

Čo s dcérami robíte najradšej? 

Všetko. Už sú vo veku, kedy je pre ne zaujímavé ísť do galérie, kina či lesa. Veľmi rady s nami cestujú a dokážu prejsť naozaj veľké vzdialenosti. Rady si pozrú múzeá či vychutnajú dobré jedlo, v tomto už sú rovnocenní partneri a veľmi sa z toho tešíme.

Nedávno ste si kúpili psa. Ako vám zmenil život?

Pribudlo mi tretie dieťatko. Nikdy by som nepovedala, že si budem vedieť tak obľúbiť zvieratko, ale do Daisy som úplne zaľúbená.

Jana Majeská s rodinou ZDROJ: Archív J. Majeská

Čo najradšej varíte a pečiete? Ako si delíte domáce práce?

Nemám veľmi rada varenie a pečenie, pretože to u nás nemá kto oceniť. Deti majú rady klasické jedlá: vývar, kura s ryžou, palacinky, špagety… ale pre mňa varenie nie je forma relaxu. Rada ochutnávam, rada sa dobre najem, ale nemám rada komplikované recepty náročné na čas. Keďže sme väčšinu času mimo domu a vraciame sa až večer, vymýšľame už len ľahšie alternatívy. Domáce práce nedelíme na mužské a ženské. Na chode domácnosti sa podieľame všetci, pretože všetci sa chceme doma cítiť príjemne.

Ako najlepšie relaxujete?

Radi cestujeme, ak je čas a možnosť.  Baví nás spoznávať nové miesta, múzeá, architektúru, ochutnávať nové jedlá.. ale najradšej ma to baví s rodinou a kamarátmi. To mi je najvzácnejšie.