Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Smutná správa: Zomrel bývalý veľvyslanec Slovenska v Spojenom kráľovstve

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Vo veku 85 rokov zomrel v piatok (5. 5.) bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Spojenom kráľovstve Ján Vilikovský. Potvrdila to jeho manželka.

 

Ján Vilikovský bol aj vysokoškolský pedagóg a prekladateľ. V Spojenom kráľovstve pôsobil ako prvý veľvyslanec Slovenskej republiky v rokoch 1993 až 1996. Ján Vilikovský sa narodil 13. júla 1937 v Palúdzke, ktorá je dnes mestskou časťou Liptovského Mikuláša. Študoval angličtinu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Univerzite Karlovej v Prahe. Po štúdiu najskôr pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, neskôr ako šéfredaktor a riaditeľ vydavateľstva Tatran. V rokoch 1993 – 1996 pôsobil ako veľvyslanec SR v Spojenom kráľovstve.

Po návrate na Slovensko viedol Literárne informačné centrum a potom sa stal docentom a neskôr aj dekanom na Filologickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde pôsobil do roku 2007. Do slovenčiny preložil mnohé z najvýznamnejších diel prevažne americkej literatúry od autorov ako Norman Mailer, William Faulkner, Ernest Hemingway či Francis Scott Fitzgerald. V roku 1984 mu vyšlo literárnovedecké dielo Preklad ako tvorba a v roku 2006 zostavil zborník Preklad a tlmočenie. V publikácii Shakespeare u nás, ktorá mu vyšla v roku 2014, zase sledoval, ako slovenská kultúra reagovala na tohto jedinečného anglického dramatika. Ján Vilikovský bol považovaný za jedného z najvýznamnejších slovenských prekladateľov po anglicky písanej literatúry. Dostal napríklad Cenu Mateja Bela za rok 2014 za dielo Shakespeare u nás. Za celoživotné dielo získal v roku 2016 Cenu Blahoslava Hečka. Jeho brat bol významný slovenský spisovateľ Pavel Vilikovský.

 

Ján Vilikovský nás opustil vo veku 85 rokov. Archívne foto. Zdroj: TASR – Štefan Puškáš