Regióny Bratislava Top

Žufanka, smartfón a dve hodiny týždenne. Vallo hľadá lovcov

Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Všetci to veľmi dobre poznáme. Tešíme sa na leto, prechádzky po meste či posedenie v kaviarni (samozrejme, ak práve nezúri koronakríza) a spoločnosť nám znepríjemňujú dotieravé komáre. Tie z nás svojimi dlhými krvilačnými nosmi vysajú nielen krv, ale aj chuť do života a tak sa otrávení a so svrbiacimi znamienkami vraciame domov. Problém komárov sa v hlavnom meste opakuje každý rok a primátor Matúš Vallo sa preto rozhodol skúsiť to inak. Už teraz, hoci vonku vládne zima, verbuje ľudí medzi tzv. lovcov komárov, ktorí budú mať jasnú úlohu. Zabrániť vyliahnutiu komárov za každú cenu.  

 

Problémy s komármi zažíva hlavné mesto každý rok. Najmä ten posledný, kedy na Slovensku a vo svete zúrila pandémia koronavírusu, sa ľudia viac sťažovali na komáre. Mohli za to aj pre ne ideálne podmienky, keďže komáre potrebujú k vyliahnutiu teplo a vlhko. Práve minulé leto bolo viac upršané, ako tie posledné a pravidelné búrky striedali horúčavy. Primátor Bratislavy Matúš Vallo vtedy zinkasoval od obyvateľov hlavného mesta veľa kritiky za to, že situáciu podľa nich nezvládol. Ten však oponoval, že robil všetko, čo bolo v jeho silách. Magistrát totiž už istý čas používa biologický a ekologický BTI postrek, ktorý by mal zahubiť komáre ešte v čase, kedy sú larvami. Viac sa môžete dočítať TU.

Povinná výbava

Magistrát však tento rok nenechal nič na náhodu a začal konať ešte na konci zimy. Teda ešte pred tým, ako budú mať komáre ideálne podmienky na liahnutie. Vytvorili nový projekt. Cieľom je zlikvidovať čo najviac komárov ešte v larválnom štádiu. Z toho dôvodu nabádajú Bratislavčanov, aby sa stali “Lovcami komárov”.

 

Lovci komárov budú špeciálne vycvičená skupina ľudí, ktorí sa na dve hodiny týždenne poprechádzajú v bratislavskej prírode. Ich úloha bude jednoduchá – pomocou špeciálnej “žufanky”, ktorú im zabezpečí magistrát, odobrať vzorky z liahnísk v dopredu určenom rajóne. Informácie, ktoré získajú, následne pošlú cez aplikáciu do centrály, kde sa vyhodnotia. Zozbierané dáta poslúžia odborníkom na vyhodnotenie situácie a v závislosti od koncentrácie lariev následne dajú pokyn na zásah BTI. Po správnom zásahu ničí až 100 percent lariev v liahnisku a komáre sú voči nemu úplne bezbranné. Ale len v larválnom štádiu. “Na účinný zásah máme vždy len pár dní, takzvaný “ó, sladký čas”, kedy sú komáre v štádiu neškodných nič netušiacich lariev, ktoré veselo šantia v zaplavených územiach, periodických mlákach, alebo v nenápadnom sude s vodou v záhrade. Práve vtedy musíme zasiahnuť. Čím teplejšie vonku máme, tým sa skracuje čas na účinný zásah. Ten sa pohybuje od 3 týždňov na jar až po pár dní v najhorúcejších letných obdobiach,” vysvetľuje magistrát. 

Inými slovami – čím viac monitorujúcich odborníkov a dobrovoľníkov bude v správny čas v teréne, tým rýchlejší a efektívnejší môže byť zásah. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na www.lovcikomarov.sk. Magistrát možnosť prihlásiť sa dal aj na internetový portál Profesia. “Ako prílohu prosím priložte čestné prehlásenie alebo fotku dokazujúcu, že nie ste komár,” píše sa humorne v ponuke “práce”. Po zaškolení sa dobrovoľníci a dobrovoľníčky pridajú k odborníkom na monitorovanie liahnísk od apríla. Keďže ide o dobrovoľníctvo, pôjde o činnosť bez odmeny. A kto všetko sa môže prihlásiť? Primátor Vallo preferuje ľudí, ktorí už majú 18 rokov a vedia byť k dispozícii aspoň do septembra. Samozrejme, počítajú s možnosťou letných dovoleniek. Okrem toho by mali mať smartfón s prístupom na internet a mali by byť ochotní venovať sa “lovu” aspoň na dve hodiny týždenne. 

 

Zdroj: Profesia.sk

Droba: Robíme to už roky

Zoznam.sk vo veci oslovil aj Úrad Bratislavského samosprávneho kraja pod vedením Juraja Drobu. Podľa slov hovorkyne Lucie Forman hodnotia kroky magistrátu kladne a sú radi, že mohli nadviazať spoluprácu s bratislavským magistrátom. “Nakoľko Bratislavský samosprávny kraj BSK v roku 2020 vyvinul unikátnu mobilnú aplikáciu, ktorá umožní pravidelné monitorovanie liahnísk komárov  a optimálne načasovanie aplikácie biologického prostriedku na znižovanie populácie komárov na území BSK, práve prebiehajú rokovania o poskytnutí sublicencie tejto mobilnej aplikácie Magistrátu bezodplatne,” vysvetlila s tým, že v súčasnosti prebiehajú rokovania, aby sa aplikácia poskytla magistrátu bezodplatne.

“Sme radi, že aj magistrát prejavil záujem o túto mobilnú aplikáciu. Využívanie jednotnej mobilnej aplikácie umožní koordinované zásahy nielen v liahniskách  pozdĺž rieky Moravy, ktorým sme sa prioritne venovali, ale aj v nadväzujúcom území mesta Bratislavy,” uvádza hovorkyňa Forman. Ako dodala, v súčasnosti rozmýšľajú, ako by mohli pomôcť obciam a mestám v kraji, ktoré sú na boj s komármi sami a nachádzajú sa v dotknutých územiach. “Či už formou monitoringu liahnísk, obstaraním mobilnej aplikácie pre dobrovoľníkov na monitoring liahnísk alebo preplácaním prípadnej aplikácie biologickej látky. Naša angažovanosť už trvá od roku 2018,” uzavrela Forman.