Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

A JE TO TU! Slovenský REALITNÝ TRH PADÁ na kolená. Na čo sa majú ľudia pripraviť?

Slovenský realitný trh začína kolabovať. Klesajú ceny nehnuteľností aj počet predaných bytov. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Enormný nárast cien nehnuteľností, extrémne zdražovanie hypoték a úrokových sadzieb, akútny nedostatok nájomných bytov, stúpajúca inflácia. To sú iba niektoré skutočnosti, ktoré aktuálne ovplyvňujú slovenský realitný trh.

 

Situácia na slovenskom finančnom aj realitnom trhu je kritická, čo sa prejavuje najmä na zvyšovaní úrokových sadzieb bánk.  “K zdražovaniu hypoték pristupujú ako veľké, tak aj malé banky. Aj naďalej teda platí, že keď sa k tomuto nepopulárnemu kroku odhodlá jeden finančný dom, ďalšie ho v krátkej dobe nasledujú,” uviedol Rudolf Jagnešák, regionálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance. Úroky na hypotékach výrazne zvýšili v posledných týždňoch takmer všetky slovenské banky. Či už je to Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, VÚB banka, 365.bank, ČSOB alebo UniCredit Bank. „Zdražovanie je vždy v každom finančnom dome a pri každej fixácii iné. Ak ale už banky zdražujú, zväčša pristúpia k rastu o 0,2 až 0,5 %,” zdôraznil Jagnešák.

Aj napriek súčasným krokom niektorých bánk sa úrokové sadzby stále hýbu okolo ešte stále prijateľnej hranice 3 %, otázkou je dokedy. “Aktuálne sú sadzby pri všetkých fixačných úrovniach veľmi podobné. To naznačuje, že finančné domy momentálne nepredpokladajú, že by sa mali sadzby hýbať výrazne smerom nahor, inak by zvýhodňovali sadzby, ktoré sú kratšie,” zdôraznil Radoslav Valko, generálny riaditeľ Sophistic Pro finance. Zdražovanie hypoték je však iba jednou zo zlých správ pre záujemcov o kúpu nehnuteľností. Ako totiž upozornila riaditeľka pre úvery vo finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, ešte približne tri mesiace ostávajú na vybavenie vyššej hypotéky ľuďom nad 40 rokov a mladším, ktorí potrebujú pomoc rodičov.

 

Slovenský realitný trh začína kolabovať. Klesajú ceny nehnuteľností aj počet predaných bytov. Zdroj: Peter Korček

„Od začiatku januára začnú platiť nové pravidlá z dielne Národnej banky Slovenska, ktorá obmedzí zadlžovanie v dôchodkovom veku. Od januára banky pri nových žiadostiach o hypotéky, s presahom do dôchodkového veku, začnú znižovať limit DTI, čo vyjadruje pomer celkovej zadlženosti žiadateľa o úver k jeho čistému ročnému príjmu. Odvíja sa od neho maximálny strop hypotéky, ktorú banka klientovi môže schváliť,” dodala Šablová. V súčasnosti nesmie presiahnuť osemnásobok čistého ročného príjmu klienta. Dnes totiž až tretina úverov svojou splatnosťou zasahuje za produktívny vek dlžníkov. V súčasnosti si totiž klienti vedia natiahnuť splácanie hypotéky až do 70 či 75 rokov.