Regióny Bratislava Top

AKTUÁLNE Hromadné PREPÚŠŤANIE zasiahne pilier SLOVENSKEJ ekonomiky! Už o pár týždňov prídu o prácu STOVKY ľudí: Vieme viac

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

BRATISLAVA – Po automobilovom a elektrotechnickom priemysle sú tretím najsilnejším odvetvím na Slovensku centrá zdieľaných služieb. Práve to najväčšie z nich, IBM v Bratislave, hromadne rozdáva výpovede. 

Pre nadnárodné firmy v týchto centrách na Slovensku pracuje približne 30-tisíc ľudí. Obdobie veľkých náborov sa ale zrejme skončilo a trend sa obracia. Ako píše Index, v bratislavskom IBM manažment firmy začal s hromadným prepúšťaním. “Kým pred pandémiou IBM zamestnávala 4600 ľudí, v súčasnosti ich je okolo troch tisíc. Pred pár dňami dostali výpovede ďalšie stovky zamestnancov,” uvádza portál s tým, že to nepriamo potvrdilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. To v danom sektore eviduje ako ohrozených 439 pracovných miest. Skončiť by mali v máji.

Vo firme má vládnuť neistota a nervozita. Dôvody prepúšťaniu totiž neboli podľa zamestnancov dostatočne vysvetlené. IBM ponúkla zamestnancom štedré odstupné, a to minimálne päť základných mesačných platov a k tomu ďalší mesačný plat za každých päť odpracovaných rokov vo firme.

IBM na Slovensku už prepúšťala aj vlani na jeseň, keď o prácu prišlo 188 zamestnancov. Americká centrála IBM minulý rok oznámila, že v najbližších rokoch tisícky ľudí nahradí umelou inteligenciou.