Regióny Bratislava

Budaj vylúčil, že by uhynuté raky vyplavené na Gabčíkove boli slovenské

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia predpokladá, že uhynuté raky, ktoré sa objavili na Dunaji v lokalite Hrušovská zdrž, doplavilo z Rakúska. Na tlačovej konferencii to uviedol šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO). Ozrejmil to tým, že raky neboli nikdy videné v zátoke pred Gabčíkovom.
Stovky uhynutých rakov pruhovaných vyplavil cez víkend Dunaj pri obci Čunovo. Po poklese hladiny v pravej komore Gabčíkova sa totiž pravdepodobne raky “uvarili” v horúcej vode. Ľudia boli zhrození, keď videli hromady nehybných vodných živočíchov.

Šéf envirorezortu však ľudí ubezpečuje: “Nevidíme žiadnu ekologickú katastrofu, nevidíme žiadnu príčinu. Predpokladáme, že tieto nálezy sú zahraničného pôvodu,” povedal Budaj. Príčinou úhynu živočíchov môže byť podľa medializovaných informácií testovanie pravej plavebnej komory na vodnom diele Gabčíkovo Vodohospodárskou výstavbou. Tá mala následne úroveň vody opäť zvýšiť, čo mohlo zapríčiniť odplavenie mŕtvych živočíchov po prúde rieky. Budaj hovorí, že podľa jeho informácií Vodohospodárska výstavba postupovala podľa presného technologického plánu. “Pokiaľ nič iné nerobili, než majú robiť, nemohli sa tam zjaviť nejaké uhynuté raky,” dušoval sa Budaj. Dodal, že vodohospodári zisťujú, čo sa stalo a odkiaľ sa tam raky vzali. V okolí Bratislavy je však uhynutý druh rakov neznámy. O uhynutých rybách, ktoré mali byť vyplavené spolu s rakmi, podľa jeho slov nič nevie: “Mne hovorili z Vodohospodárskej výstavby iba o rakoch,” tvrdí.
Masívny úhyn rakov, rýb a ďalších vodných živočíchov na vodnom diele Gabčíkovo – Hrušovská zdrž už prešetruje Slovenská inšpekcia životného prostredia. Inšpekcia dostala v utorok (3. 8.) občiansky podnet. V stredu (4. 8.) vykonali inšpektori obhliadku miesta.