Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ATUÁLNY ONLINE Búrky to PORIADNE roztočili: Niektoré obce sú úplne POD VODOU! Kde je to najhoršie?

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Intenzívny dážď už celé hodiny komplikuje situáciu na mnohých miestach Slovenska. V okresoch na rozmedzí stredu a východu krajiny sa očakáva, že naprší 100 až 180 mm zrážok. Nočné búrky a prívalový lejak poriadne zdvihli hladiny riek a v niektorých obciach spôsobili záplavy. Najhoršie je na tom Gemer a Spiš. 

 

Aktualizované o 17:12 h

Vzhľadom na poveternostné podmienky a intenzívny dážď sú turistické chodníky v Pieninách rozmočené a blatisté. V prielome Dunajca dnes záchranári Horskej služby Pieniny zasahovali pri turistovi, ktorý potreboval pomoc, okrem toho záchranári spriechodnili úseky, kde boli popadané stromy a skaly.

Ďalej však vystupuje riziko pádu stromov alebo skál, preto horská služba na sociálnej sieti vyzýva turistov na zvýšenú opatrnosť pri priechode týmto úsekom pripadne zmenu termínu turistiky.

Galéria
Búrka zatarasila aj turistické chodníky v Pieninách. ZDROJ: FB/HS Pieniny
Búrka zatarasila aj turistické chodníky v Pieninách. ZDROJ: FB/HS Pieniny
Búrka zatarasila aj turistické chodníky v Pieninách. ZDROJ: FB/HS Pieniny
Búrka zatarasila aj turistické chodníky v Pieninách. ZDROJ: FB/HS Pieniny
Búrka zatarasila aj turistické chodníky v Pieninách. ZDROJ: FB/HS Pieniny
Búrka zatarasila aj turistické chodníky v Pieninách. ZDROJ: FB/HS Pieniny
Búrka zatarasila aj turistické chodníky v Pieninách. ZDROJ: FB/HS Pieniny
navigate_before
navigate_next

Aktualizované o 13:03 h

Slovenský hydrometeorologický ústav očakáva extrémne až rekordné hodnoty zrážok, rovnako tak opätovný vzostup hladín riek aj s dosahovaním ďalších stupňov povodňovej aktivity. Informuje o tom na sociálnej sieti.

“Po niekoľkých vlnách silných búrok a postupne aj trvalého dažďa zaznamenávame denné úhrny zrážok v intervale od 40 do 80 milimetrov na väčšej ploche územia. Ojedinele sú úhrny zrážok aj vyššie a presahujú 100 milimetrov, napríklad 115 milimetrov vo Vyšnej Slanej,” konštatuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Podľa meteorológov ide najmä o západnú časť povodia Popradu, väčšinu povodia Rimavy, hornú časť povodia Slanej a Hornádu. Veľmi vysoké boli aj krátkodobé intenzity zrážok pri búrkach. Je preto podľa nich vysoko pravdepodobné, že za celú zrážkovú periódu budú kumulatívne úhrny zrážok za 48 či 72 hodín dosahovať extrémne až rekordné hodnoty.

Na ostatnom území Slovenska boli denné úhrny zrážok rozdielne, zväčša od päť do 30 milimetrov. Najmenej ich spadlo v povodiach na východe a na časti Podunajskej nížiny (do päť milimetrov). Aktuálne prší takmer na celom území, lokálne aj výdatne, s výnimkou východu.

“Vzhľadom na takto vysoké úhrny a postupné nasýtenie povodí zaznamenávame najmä na tokoch na pomedzí stredného a východného Slovenska vzostup až výrazný vzostup vodných hladín,” približuje

Slovenský hydrometeorologický ústav, poukazujúc na dosahovanie prvého až tretieho stupňa povodňovej aktivity.
Hladiny tokov sú tam rozkolísané alebo pretrváva ustálenosť pri vysokom vodnom stave. Pri ostatných tokoch hovoria meteorológovia o ustálenosti až vzostupe vodných hladín. Pri takýchto intenzitách zrážok je preto nutné počítať aj s výskytom sprievodných povodňových javov mimo tokov. “Pretrvávajúcu zrážkovú činnosť očakávame počas celého dňa až do večerných hodín, preto možno predpokladať opätovný vzostup vodných hladín aj s dosahovaním ďalších stupňov povodňovej aktivity,” dodáva Slovenský hydrometeorologický ústav.

Aktualizované o 12:31 h

V obci Huncovce pri Turbíne sa už voda vyliala z brehov a obec hlási veľké záplavy. Zaplavené sú domy, pivnice, záhrady. Pod Tatrami stále prší.

Aktualizované o 11:19 h

Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil v nedeľu pre územie mesta Kežmarok primátor Ján Ferenčák. Mesto informovalo, že z dôvodu intenzívnych zrážok došlo k náhlemu zdvihnutiu hladín všetkých vodných tokov na území mesta s tendenciou stáleho stúpania s možnosťou ich vybreženia, ako aj s možnosťou vyliatia do obytných častí.

“Vodný stav rieky Poprad dosiahol a následne prekročil hladinu druhého stupňa povodňovej aktivity, ktorá je určená v povodňovom pláne,” uviedlo mesto na sociálnej sieti. Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil primátor o 3.30 h.

Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil na nedeľu pre okres Kežmarok výstrahu tretieho stupňa pred dažďom a druhého stupňa pred povodňovými aktivitami.

Galéria
Hladina rieky Poprad v Kežmarku prekročila 2. stupeň povodňovej aktivity. ZDROJ: FB/Kežmarok
Hladina rieky Poprad v Kežmarku prekročila 2. stupeň povodňovej aktivity. ZDROJ: FB/Kežmarok
navigate_before
navigate_next

Aktualizované o 11:10 h

Pre vysokú hladinu vody v dôsledku výdatných dažďov v nedeľu v Slovenskom raji uzatvorili viaceré rokliny. Ide o oblasti Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol, Malý a Veľký Kyseľ a úsek Prielomu Hornádu – od Hrdla Hornádu až po Tomášovský výhľad. Upozorňuje na to Horská záchranná služba.
“Apelujeme preto na turistov a návštevníkov hôr, aby podľa možností sa týmto úsekom vyhli a obmedzili pohyb v týchto lokalitách a nevystavovali sa nebezpečenstvu, keďže pohyb v takomto prostredí za momentálnych podmienok môže viesť k ohrozeniu zdravia alebo života,” uviedla Horská záchranná služba.

Aktualizované o 10:11 h

Železnice hlásia zaplavenú trať, pre ktorú prerušili dopravu. „Od 09:00 hod. prerušená doprava v úseku Plešivec – Gemerská Hôrka. Dôvod: zaplavená trať. Objednaná NAD na vlaky R 914 a R 915 v úseku Plešivec – Tornaľa a späť.,“ informovala Železničná spoločnosť Slovensko na sociálnej sieti.

Dnes ráno bola pre spadnutý strom na trati prerušená železničná doprava aj v úseku Heľpa – Červená Skala na Horehroní, ale od 9:10 sa ju podarilo obnoviť.

Aktualizované o 9:56 h

Ako informuje TASR, pre silné búrky zasahovali včera večer a v noci na nedeľu hasiči v Prešovskom a Košickom kraji. Išlo najmä o odčerpávanie zaplavených pivníc v okresoch Poprad, Kežmarok a Rožňava.

Výjazdy hasičov boli najmä od 20.00 h do 4.00 h. “Predovšetkým išlo o okresy Poprad a Kežmarok. Väčšinou to boli zaplavené pivnice z dôvodu upchatia kanalizácií,” povedal pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. V okrese Poprad zasahovali hasiči trinásťkrát a v okrese Kežmarok sedemkrát. Ďalšie zásahy mali dobrovoľní hasiči.

V Košickom kraji sa podľa hasičov viaceré výjazdy týkali hlavne Rožňavského okresu, kde taktiež išlo najmä o zaplavené pivnice a odstraňovanie popadaných stromov.

Aktualizované o 9:54 h

Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Brezno, Revúca, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Liptovský Mikuláš. Meteorológovia tam očakávajú dážď s úhrnom zrážok 100 až 180 milimetrov, pričom časť z nich môže spadnúť pri prudkých lejakoch z prehánok a búrok s intenzitou 20 až 50 milimetrov za pol hodinu.

Výstrahy druhého stupňa platia pre takmer celý Trenčiansky kraj, väčšinu Žilinského a Banskobystrického kraja a niektoré okresy Nitrianskeho a Košického kraja. Očakáva sa tam úhrn zrážok 80 až 130 milimetrov. Pre väčšinu východného Slovenska platia výstrahy prvého stupňa, kde môže spadnúť 50 až 80 milimetrov zrážok.

Na západnom Slovensku si treba dávať pozor na silnejší vietor. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Bratislava, Pezinok a Trnava. Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v priemere 60 kilometrov za hodinu, v nárazoch 85 až 95 kilometrov za hodinu. Pre takmer celý Trnavský kraj, väčšinu Nitrianskeho kraja, okresy Malacky, Senec a Myjava platia výstrahy prvého stupňa. Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v priemere 45 až 55 kilometrov, v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Pre viaceré okresy vydal SHMÚ zároveň hydrologické výstrahy. Tretí stupeň platí pre okres Rožňava, druhý stupeň pre okresy Brezno, Revúca, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Spišská Nová Ves. Pre väčšinu okresov platia výstrahy prvého stupňa.

Galéria
Takto to dnes ráno vyzeralo v Plešivci. ZDROJ: FB/Diana Garajova
Takto to dnes ráno vyzeralo v Plešivci. ZDROJ: FB/Diana Garajova
navigate_before
navigate_next

Ako informuje portál imeteo.sk, enormne stúpla hladina Muráňa v obci Bretka v Rožňavskom okrese. Z 50 cm má aktuálne  333 cm a stále stúpa. Úplne pod vodou sú obce Kunova Teplica, Štítnik, Rozložná a aj Plešivec na Gemeri.

Na Spiši okrem záplav zažili aj krupobitie s krúpami s priemerom 3 cm.

Vodiči by mali dávať pozor najmä v okrese Rožňava, kde okrem vody na cestách dopravu komplikujú aj popadané stromy.

Slovenský hydrometeorologický ústav už vydal výstrahy pred povodňami. Najvyššia platí pre okres Rožňava, kde platí 3. stupeň hydrologických výstrah pred povodňami z trvalého dažďa.

Tretí stupeň povodňovej aktivity dosiahol tok Štítnika v Plešivci aj tok Muráňa v Bretke. Na najvyšší stupeň povodňovej aktivity vzrástol dočasne aj tok rieky Hnilec v Stratenej, ale hladina tam už poklesla a aktuálne dosahuje druhý stupeň povodňovej aktivity.