Regióny Bratislava

Čo sa stane, keď zjeme INFIKOVANÉ MÄSO AFRICKÝM MOROM? Nákazu prenášajú aj psy

diviak

BRATISLAVA – Nad nebezpečným africkým morom ošípaných poľovníci ešte nevyhrali. Napriek tomu, že zorganizovali aj spoločnú poľovačku a v dvoch revíroch vystrieľali už dokopy viac ako 100 jedincov v odstrele diviačej zvery budú pokračovať. Smrteľná nákaza sa momentálne nachádza pri Leviciach, sú na ňu bratislavskí poľovníci pripravený? Čo africký mor ošípaným spôsobuje a čo by sa stalo keby človek zjedol infikované mäso? Chorobu prenášajú aj psy.

 

V stredu bolo na bratislavskej Devínskej Kobyle mimoriadne rušno. Viaceré mestské časti vopred občanov varovali, aby si odložili svoje plánované prechádzky a pobyt v prírode na neskôr. Na kopci sa stretlo až 45 poľovníkov, ktorí mali vytýčený jasný cieľ – zastreliť, čo najviac diviakov.

Diviaky zabíjajú vo veľkom

Mimoriadna situácia si bohužiaľ vyžaduje mimoriadne riešenia a napriek tomu, že v Bratislavskom kraji zatiaľ nezaznamenali ani jedného infikovaného jedinca, odborníci na divú zver hovoria o prevencii. „Keď k nám príde africký mor, tak 95% populácie aj tak vydochne, treba preto znížiť denzitu diviačej zvery. Princíp toho je že diviak je vektor, ktorý môže nakaziť domáce chovy ošípaných a to už by boli veľké hospodárske straty,“ objasnil príčinu hromadného odstrelu diviakov pre zregiony.sk poľovník a biológ Oto Nevický z poľovného revíru Podunajské Biskupice. Aj v tejto mestskej časti mali s diviačou zverou problém. Príčina bola však celkom iná a objavila sa ešte pred prepuknutím samotného afrického moru. Stovku diviakov uväznila na malom území výstavba novej diaľnice D4 R7 a tak bezradní poľovníci museli značnú časť populácie vystrieľať. Doteraz z Podunajských Biskupíc deklarovali približne 80 odstrelených kusov.

BEZRADNÍ POĽOVNÍCI: Nová diaľnica UVÄZNILA asi STOVKU DIVIAKOV! Teraz ich musia VYSTRIEĽAŤ

Galéria
Zdroj: FB / MPRV
Zdroj: FB / ZOO Bratislava
Zdroj: FB / Zoo Bratislava
Mláďatá majú typické pruhovanie. Zdroj: FB / Zoo Bratislava
Zdroj: FB / Jakub Mrva – Za zelenšiu Bratislavu
V Bratislave zvýšia odlov diviakov za prísnych bezpečnostných podmienok.Ilustračné foto. Zdroj: TASR / DPA
Mladé diviaky. Zdroj: TASR / DPA
navigate_before
navigate_next

Počas roka celého roka je lov diviačej zvery povolený. Počet kusov, ktoré poľovníci môžu zabiť však stanovuje veterinárna správa. V momentálnej dobe je tento počet neobmedzený a poľovníci tak prakticky môžu zastreliť každého diviaka, ktorý im skríži cestu.

Zorganizovali spoločnú poľovačku

Pre čo najväčší efekt v boji proti moru sa poľovníci spojili a zorganizovali poľovačku. Veľká spoločná poľovačka na Devínskej Kobyle začala okolo 9. hodiny ráno a skončila zhruba o 15:30. Predseda tamojšieho poľovného združenia Ján Martinovič pre zregiony.sk zreferoval, že dokopy 45 mužom sa podarilo v priebehu pár hodín odstreliť 19 jedincov. Martinovič priblížil, že poľovačku im uľahčilo aj vzorné správanie ľudí, ktorí sa v revíre naozaj nepohybovali a poslúchli tak varovania mestskej časti. „Stretli sme dvoch Poliakov, som veľmi spokojný, že ľudia takto reagovali,“ povedal poľovník. Ako ďalej zhodnotil podarilo sa im s kolegami značne sa znížiť stavy, čo by sa podľa Martinoviča malo prejaviť aj tým, že diviaky už nebudú vo veľkom na sídliskách. Ako sa to dialo v prípade sídliska v Karlovej Vsi, kde sa ľudia kvôli početným stádam diviakom báli vychádzať z domu po 19. hodine.

Galéria
poľovačka, diviak
Na diviaky poľujú vo veľkom. Zdroj: tvnoviny.sk
poľovačka, diviak
Na diviaky poľujú vo veľkom. Zdroj: tvnoviny.sk
navigate_before
navigate_next