Regióny Bratislava

Čo sa stane, keď zjeme INFIKOVANÉ MÄSO AFRICKÝM MOROM? Nákazu prenášajú aj psy

diviak

V odstrele plánujú pokračovať

Obaja oslovení poľovníci nám však potvrdili, že s odstrelom nateraz neskončili. „Ďalej sa bude pokračovať v znižovaní stavov. Ani veterinárna správa nevydala rozhodnutie, že by sa malo skončiť,“ skonštatoval Nevický. Poukázali aj na fakt, že chladiace boxy v ktorej zver po zabití uskladnia si v oboch prípadoch, aj na Devínskej Kobyle aj v Podunajských Biskupiciach museli zaobstarať sami. „Keď tú zver aj ulovíme, nemáme ju kam dať. Každý diviak musí ísť po odstrele na rozbor a kým urobia laboratórne vzorky, mäso by malo byť uskladnené v chladiacich boxoch, ktoré nemáme k dispozícii,“ prezradil pre redakciu Nevický ešte minulý rok s tým, že štát im neposkytuje na lov potrebné prostriedky. Aj Martinovič potvrdil, že na utorňajšiu poľovačku si museli box zadovážiť na vlastné náklady. „Chladiaci box sme si kúpili, všetci sme sa na to poskladali,“ uviedol poľovník. A čo sa stane s 19 kusmi zastrelenej zvery? Čakajú ju prísne veterinárne kontroly a neskôr s najvyššou pravdepodobnosťou skončí v regáloch supermarketov. „Divina by mala ísť v piatok preč na výkup a odtiaľ zrejme poputuje do obchodných reťazcov po prísnej veterinárnej kontrole,“ doplnil.

INVÁZIA DIVIAKOV v Bratislave: Ľudia žijú v strachu, nepomáhajú ani klaksóny

Čo sa stane, keď infikované mäso zje človek? Sú psy v ohrození?

Poľovníci sa zhodli aj na tom, že žiadneho infikovaného diviaka v našich končinách doposiaľ nezaznamenali. „Ani úhyn, nič, čo by bolo podozrivé,“ reagoval Nevický z podunajského revíra. Keďže sa však mor z východného Slovenska nezadržateľne blíži na západ zaujímalo nás najmä to, čo by sa stalo človeku, ktorý by náhodou skonzumoval infikované mäso. „Nestane sa nič, na človeka sa mor neprenáša,“ vysvetlil biológ.

Galéria
diviak
Zdroj: TASR / František Iván
Zdroj: TASR / DPA
kontajner, diviaky, problém, Žilina
V Bratislave ulovili a odchytili viac ako 30 kusov diviačej zveri. Ilustračné foto. Zdroj: FB / Mestská polícia Žilina
Ilustračná foto. Zdroj: TASR
Ilustračné foto Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
navigate_before
navigate_next

Nevedia odkiaľ mor prišiel

Medzi hlavné príznaky u jedinca napadnutého africkým morom patrí najmä začervenanie kože a zmeny na vnútorných orgánoch. Zviera sa nedá zachrániť a na následky pomaly umrie. Na príčinu prečo sa u nás nákaza rozmohla, odborníci nevedia nájsť presnú odpoveď. „Nevieme odkiaľ nákaza prišla. Pred pár rokmi prepukol klasický mor ošípaných, vtedy zhruba polovice populácie diviakov prežila a nejak to samo vymizlo. Teraz prepukol africký mor, tam predpokladáme, že vyhynie až 95% populácie,“ vyslovil Nevický tragický prognózu.

ĽUDIA v Bratislave ŽIJÚ V STRACHU a varujú sa navzájom! Na tomto mieste sa pravidelne vyskytuje stádo diviakov

Africký mor prenášajú krkavcovité vtáky, ktoré žerú zdochliny, ale aj psy. Pes labkou prenesie mor z jedného poľovného revíru do druhého. Nákaza sa veľmi rýchlo a jednoducho rozširuje. Iné druhy zvierat sa však nenakazia, mor iba mechanicky prenášajú. Nákaza je infekčná iba pre populáciu diviakov.