Regióny Bratislava Top

Dnes nás OPUSTILA ďalšia umelecká LEGENDA: NEČAKANÉ úmrtie, ešte nedávno vystupoval!

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Umelecká scéna zažila dnes druhý obrovský šok, pretože ju opustil vynikajúci muzikant, veľkolepý skladateľ, úžasný dirigent, nositeľ mnohých významných ocenení zahraničných a domácich ocenení. Hoci jeho umenie mali celosvetový dosah, on bol bratislavským rodákom. Nečakane nás opustil Jack Martin Händler.

 

V Stredu 24. mája 2023 zasiahla slovenskú, ale aj zahraničnú umeleckú scénu druhá smutná správa. Opustil ju totiž muzikant srdcom i dušou Jack Martin Händler. Jeho smrť bola nečakaná, pretože ešte 8. mája 2023 v plnej sile dirigoval koncert Svetového združenia Slovákov v zahraničí pri príležitosti skončenia vojny a dňa Európy.

Jack Martin Händler bol rodákom z Bratislavy. Jeho umelecké pôsobenie začalo interpretáciou sólovej husľovej či komornej literatúry. Ako sólista vystúpil aj so Slovenskou filharmóniou. Do Nemecka sa presťahoval v roku 1978. Začal tam pôsobiť ako sólista a člen početných orchestrov. Jeho muzikantský talent predviedol aj v Hamburskom štátnom orchestri či v orchestri Bayreuther Festspielorchester.

Keď sa mu muzikantská kariéra zunovala, začal sa venovať dirigovaniu. Dirigoval nielen orchester, v ktorom spočiatku pôsobil ako muzikant -Bayreuther Festspielorchester, ale aj Hamburský komorný orchester Dall´Arco. Neskôr v roku 1989 sa mu podarilo založiť si vlastný orchester Solistes Européens Luxembourg. Pôsobil v ňom ako dirigent a umelecký riaditeľ v jednom až do roku 2009. Jeho orchester poznali nielen v Európe, ale aj v USA, pretože v roku 2004 dostal pozvánku účinkovať na slávnostnom koncerte pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku. Bolo to pri príležitosti rozšírenia Európskej únie o desať nových členských krajín. Na svoju rodnú vlasť však nikdy nezabudol, pretože stál pri zrode orchestra v Bratislabve, z ktorého sa neskôr vyvinul komorný orchester Cappella Istropolitana.

Spoločne s Lordom Yehudim Menuhinom, Ladislavom Mokrým a Ursulou Bally v roku 1994 založil Tribune Internationale des Jeunes Interprètes (UNESCO) – TIJI , ktorej cieľom je aj dnes podpora mladých hudobníkov.

Neskôr ho pohltil projekt Hudobné dni Bruna Waltera. Prvýkrát sa na ňom predstavil Symfonický orchester Bruna Waltera, ktorého je zakladateľom. Bolo to v roku 2004 a ćlenmi orchestru sú umelci z Viedne, Bratislavy a Budapešti.  V orchestri si zahrali nielen osobnosti ako Misha Maisky, Nikolaj Znaider čiRudolf Buchbinder, ale priestor tu majú aj mladí začínajúci hudobníci.

Počas svojho života dostal nespočetné množstvo vyznamenaní. Medzi nimi: fínsky Rad bielej ruže, luxemburský rad Officier de l´Ordre Gran-Ducal, L´Ordre de la couronne de chêne, Médaille d´Or du Mérite Européen, Čestný kríž za vedu a umenie Rakúskej republiky či Kríž Spolkovej republiky Nemecka. Okrem zahraničných vyznamenaní bol ocenený aj Cenou primátora mesta Bratislavy za rok 2000. Cenu dostal za neopakovateľnú realizáciu koncertných projektov v meste a za dôležitý prínos pri oživovaní tradícií hudobného života. Je aj držiteĺom Krištáľového krídla za rok 2004.  Za jeho bohaté skúsenosti v umeleckej sfére bol Európskou komisiou v roku 2008 vymenovaný za veľvyslanca Európskej únie pre interkultúrny dialóg. V roku 2009 ho Európska komisia vymenovala za veľvyslanca pre inováciu a kreativitu.